Asset 1SWN

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

Kabul City New Pic 5

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید، پولیس حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل دو دختر را که با لباس‌های مفشن از افراد نیک نام و مشهور باج‌گیری می‌کردند، بازداشت کرده است.

آقای صالح امروز (یک‌شنبه، ۲۸ جدی/دی) در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشته است که این دو تن بر اساس هدایت مستقیم جلسات شش و نیم از سوی پولیس حوزۀ سوم بازداشت شده‌اند.

امرالله صالح می‌گوید، این دو بانو به نام‌‌های حسنا و شیما مردان را تهدید می‌کردند که اگر برای‌شان پول ندهند به خانواده‌های‌ آنان و به حقوق بشر شکایت می‌کنند که بالای‌شان دست‌اندازی کرده‌اند.

‌به گفتۀ آقای صالح، شماری از مردان مجبور می‌شدند که به خاطر حفظ عزت و آبروی خود و گریز از این جنجال به این دختران پول بدهند. به گفتۀ او، سال‌ها بود که به این قضیه رسیده‌گی نمی‌شد.

معاون نخست ریاست‌جمهوری علت رسیده‌گی نشدن به این قضیه را انده‌ک بودن حضور زنان در بخش‌های عدلی و قضایی و هم‌چنان در صفوف پولیس عنوان می‌کند. به گفتۀ او، این عدم تعادل دست‌رسی دولت را از دید تحقیقات و رسیده‌گی به مسایل جرمی و حقوقی به نیم جامعه محدود کرده و در برخی موارد کاملاً مسدود ساخته است.

از سوی دیگر آقای صالح می‌گوید که پس از این موترها هنگام خروج از کابل نیز بازرسی می‌شوند.

او گفته است که در گذشته موترها و افراد تنها هنگام داخل‌شدن به کابل مورد بازرسی قرار می‌گرفتند، اما اکنون به خاطر چند رویدادی که صورت گرفته است فیصله شده که موترها هنگام خروج از کابل نیز در موارد خاص و یا هم حسب لزوم دید به گونۀ عموم بازرسی شوند.

او هم‌چنان می‌گوید که شماری از مجرمان متکرر که وضعیت را در شماری از بخش‌های کابل خراب ساخته‌اند همان‌هایی‌اند که به بهانۀ کرونا عفو شده‌اند.

آقای صالح می‌گوید که «من از این عفو پیشمان و نادم استم. در آن‌زمان خطر کرونا را درست درک کرده نتوانستیم و ترس‌ ما این بوده که نشود زندان به محل مرگ‌های دسته‌جمعی تبدیل شود.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام