شماری از راننده‌هایی که در بزرگ‌راه جوزجان_بلخ رفت‌وآمد دارند می‌گویند، طالبان به بهانه‌های گونه‌گون و وضع قیود تازه از آن‌ها پول می‌گیرند و موترهای راننده‌گانی را که در پرداخت پول و جریمه‌های نقدی کوتاهی کنند، به آتش می‌کشند.

به گفتۀ آنان، طالبان در بزرگ‌راه جوزجان_بلخ در دو منطقه «شاه میرزای» ولسوالی خانقاه جوزجان و «تیمورک» ولسوالی چهار بولک بلخ، دو محل اخاذی ایجاد کرده‌اند.

خیرالله، یکی از راننده‌گان بزرگ‌راه جوزجان_بلخ می‌گوید که طالبان همه‌ پول و وسایلش را گرفته‌اند.

او می‌گوید: «واسکت‌، پول‌ و همه‌چیز حتی بوت مرا گرفتند. رفتم پلخمری و پس آمدم به چک‌پاینت‌ها/ایست‌های بازرسی حساب و کتاب خود را خلاص کردم، بعد به شبرغان آمدم بار را پایان کردم. حالا طرف مزارشریف می‌روم. ۱۸ هزار کابل کرایه بار کردم، ۳ هزار شبرغان، آن را هم در راه گرفتند.»

بزرگ‌راه جوزجان_بلخ

نعمت‌الله، از دیگر راننده‌گان بزرگ‌راه جوزجان_بلخ می‌گوید، طالبان از رانندۀ هر موتری که از این مسیر می‌گذرد، پول می‌گیرند و موترهای کسانی را که در پرداخت پول کوتاهی کنند، آتش می‌زنند.

نعمت‌الله می‌گوید: «طالبان هر روز همین راهی را که می‌بینید، ما را توقف می‌دهند و از موترها مالیه می‌گیرند. اگر مالیۀ موترها را ندهیم، موترهای ما را به آتش می‌کشند. این چه حال است؟ هر روز جنگ، هر روز موترهای مردم را به آتش می‌کشند. بس است جنگ! ما از جنگ خسته شده‌ایم. یک راه بود، راه را هم خراب کردند.»

بزرگ‌راه جوزجان_بلخ

شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان هم می‌گویند که طالبان با آزار و اذیت مردم از آنان اخاذی می‌کنند.

امرالدین دانشجو، معاون شورای ولایتی جوزجان می‌گوید که طالبان با ایجاد ایست‌های بازرسی، از راننده‌گان بزرگ‌راه جوزجان_بلخ پول می‌گیرند.

مسئولان امنیتی جوزجان نیز تأیید می‌کنند که طالبان در این مسیر به آزار و اذیت راننده‌گان می‌پردازند.

عبدالواحد وجدان، فرمانده پولیس جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان با یک روی‌کرد جدید در بزرگ‌راه جوزجان_بلخ دست به اخاذی می‌زنند که ادامۀ این وضعیت راننده‌گان این مسیر را به ستوه آورده است.

بر بنیاد اطلاعاتی که یک منبع معتبر در اختیار سلام‌وطندار قرار داده است، طالبان از موترهای نفت‌کش/تانکرهای تیل ۳۰ هزار افغانی، از موترهای باربری ۱۵ هزار افغانی و از موترهای کوچک از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی زیر نام مالیه اخذ می‌کنند.

طالبان اما باج‌گیری از راننده‌گان در بزرگ‌راه جوزجان_بلخ را رد می‌کنند و می‌گویند که این ادعاها حقیقت ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید که افراد آنان از کسی با زور پول نگرفته‌ و موتری را هم آتش نزده‌اند و با غیرنظامیان و راننده‌گان کاری ندارند. به گفتۀ او، اما تانکرهای تیل و اکمالات دولتی را از بین می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: