اعضای مجلس نماینده‌گان طرح سوم بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی را نامتوازن می‌خوانند و می‌گویند، با آن که آنان مسودۀ دوم بودجۀ ا‌م‌سال را رد کرده‌اند و خواستار اصلاحات و تغییرات از سوی وزارت مالیه در آن شده‌اند، اما مسودۀ سوم بودجه بدون لحاظ هیچ‌گونه تغییری از سوی این وزارت به مجلس فرستاده شده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز (دوشنبه، ۲۰ دلو/بهمن) این مجلس می‌گویند، در مسودۀ سوم بودجۀ ام‌سال مالی که از سوی وزارت مالیه فرستاده شده، اصلاحات قابل ملاحظه‌یی در آن به میان نیامده است.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند، با آن که به دلیل نامتوازن بودن طرح پیش‌نویس بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ دوبار آن را رد کرده‌اند، اما مسودۀ سوم این طرح نیز بدون رفع مشکلات به مجلس فرستاده شده است.

خان‌آقا رضایی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، در مسودۀ سوم بودجه نیز به نیازمندی‌های اساسی مردم توجه نشده است. او تصویب این بودجه را بدون آوردن اصلاحات بنیادی جفا در حق مردم می‌داند.

«بودجه را بخوانند ببیند که چه افتضاحی روان است. کجا در بودجه ضرورت است که پول اپراتیفی برای ریاست محافظت ریاست جمهوری باید درنظرگرفته شود. شما یکبار صفحه ۶۷ بودجه را ببینید ۶۷ پروژه ها در تنها درریاست دفتر ریاست جمهوری است. دیروز معاش اجیران وزارت دفاع و زارت های مختلف داده شده معاش شان ۱۲ هزار افغانی بود  ۵ هزارمعاش شان را کم کرده و گفته اند که پارلمان خواسته پارلمان نخواسته است که معاش آنان کم شود بلکه معاش کسانی که ۲صد و۸۰ هزار افغانی میگیرند باید کم شود.»

شماری دیگر از اعضای مجلس می‌گویند، در مسودۀ سوم بودجۀ سالی مالی ۱۴۰۰ تغییری در افزایش معاشات کارمندان دولتی به میان نیامده است.

میرزامحمد کتوازی، می‌گوید: «تنها در مادۀ ۴۸ اصول‌نامۀ بودجه ذکر شده است که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و وزارت مالیه طرح افزایش کارمندان دولتی را ترتیب و آن را برای بررسی بودجه وسط سال به ولسی جرگه ارایه کند.»

نسیم مدبر، عضو دیگر مجلس می‌گوید، حداقل پولی که برای یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولتی نیاز است به ده میلیارد افغانی می‎رسد در حالی‌که در مسودۀ سوم بودجۀ ام‌سال مالی تنها یک ونیم میلیارد افغانی اضافه شده است.

آقای مدبر می‌گوید:«همه‌گی می‌گویند که در مسودۀ سوم تغییرات آمده است در حالی که ما در حدود ۵ صد‌هزار مأمور و معلم داریم پولی که اضافه شده در حدود یک‌ونیم میلیارد است. ما خود را مسخره می‌کنیم یا مأمور و معلم را . حداقل پولی که نیاز است بالای ده میلیارد ضرورت است به یک‌ونیم میلیارد چه چیزی را به مردم ثابت می‌کند.»

اما شماری دیگر از اعضای مجلس نماینده‌گان، خواهان تصویب هرچه زودتر بودجه از سوی این مجلس شده‌اند.

با این همه در ادامۀ جنجال بر سر مسودۀ سوم بودجه مجلس تصمیم گرفت که در نشست روز چهارشنبه به گونۀ اختصاصی روی آن بحث کند.

خواستیم دیدگاه وزارت مالیه را در این باره داشته باشیم، اما سیدنصیر احمد، رئیس بودجۀ ملی به تماس‌های ما پاسخ نداد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: