ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، امروز (یک‌شنبه، ۲۱ جوزا) با پخش اعلامیه‌ای گفته که گزارش اخیر تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، «یک‌جانبه، نامتوازن و دور از واقعیت» است. او افزوده که این گونه گزارش‌ها و ادامه‌ی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، «پر از تعصب و تضاد با اصول استقلال و عدم مداخله است.»

سخن‌گوی امارت اسلامی، تصریح کرده که در گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتهام‌های «بی‌اساس» علیه امارت اسلامی منعکس شده است. او گفته که ادعاهای اختلاف میان مقام‌های امارت اسلامی، حضور گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان، دست‌داشتن اعضای امارت اسلامی در قاچاق مواد مخدر و انحصار قدرت توسط این حکومت، «بی‌اساس و دشمنی آشکار با مردم و نظام مستقل و تکرار تبلیغات بیهوده و مغرضانه‌ی ۲۰ سال گذشته» است.

این در حالی است که تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، به تازگی در گزارشی گفته است که مقام‌های امارت اسلامی به سیاست‌های «مستبدانه‌ی پشتون‌محور» و حذف سال‌های ۱۹۹۰ شان بازگشته‌ اند. این تیم در بخشی از این گزارش خود گفته که اختلاف میان مقام‌های امارت اسلامی بر سر تقسیم سمت‌ها در ساختار دولت و اداره‌های محلی نیز، قابل ملاحظه است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در گزارش تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمده که شکاف اصلی در رهبری امارت اسلامی، میان جناح‌هایی است که از پایگاه‌های قدرت کندهار و کابل نمایندگی می‌کنند؛ از جمله سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله و محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در کابل و روحانی‌های وفادار به هبت‌الله آخوندزاده در کابل و کندهار.

در این گزارش، مقام‌های امارت اسلامی متهم شده‌ که به توافق‌نامه‌ی دوحه مبنی بر قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افکن، از جمله القاعده عمل نکرده اند. بر اساس گزارش، رابطه‌ی امارت اسلامی با گروه‌های القاعده و تحریک طالبان پاکستان با قوت خود وجود دارد.

تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، در این گزارش خود نوشته است نشانه‌هایی وجود دارد که القاعده در حال احیای مجدد توانایی عملیاتی خود است و تحریک طالبان پاکستان هم به پشتیبانی نیروهای امارت اسلامی حمله‌های خود ‌را در داخل پاکستان انجام می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که ارزیابی این گزارش مبنی بر این که امارت اسلامی به مخالفان کشورهای همسایه و منطقه کمک می‌کند یا از خاک افغانستان علیه سایر کشورها استفاده می‌کند را به شدت رد می‌کند. او مدعی شده است که از محتوای این گزارش چنین برمی‌آید که یا نویسندگان به اطلاعات دست‌رسی ندارند یا عمداً حقایق را تحریف می‌کنند یا منبع اطلاعات مخالفان فراری امارت اسلامی اند.

ذبیح‌الله مجاهد افزوده است مقام‌های امارت اسلامی تأکید می‌کنند که به تعهدات شان پابند هستند و تضمین می‌کنند که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان برای کشورهای همسایه، منطقه و جهان وجود نداشته باشد. او تأکید کرده که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به شدت کاهش یافته است.

تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، در گزارش خود گفته هنوز زود است که در باره‌ی تأثیرات فرمان منع کشت تریاک رهبر امارت اسلامی قضاوت شود. در این گزارش آمده که قیمت‌های مواد مخدر و تولید بیش‌تر متامفتامین افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: