Asset 1SWN

سلام وطندار

مجلس نماینده‌گان پیش‌نویس دوم بودجۀ ملی سال مالی ۱۴۰۰ را هم رد کرد

parlaman-2

مجلس نماینده‌گان پیش‌نویس دوم بودجۀ ملی سال مالی ۱۴۰۰ را که برای بار دوم از سوی وزارت مالیه فرستاده شده بود، در نشست عمومی امروز (شنبه، بیست‌وهفتم جدی/دی) خود به اکثریت آرا رد کرد.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان در این نشست می‌گوید که حکومت نه‌تنها ۱۷ مورد تخطی را که در پیش‌نویس نخست شناسایی شده بود، اصلاح نکرده؛ بل‌که دو مورد تخطی جدید را نیز در پیش‌نویس دوم بودجه افزوده است. به گفتۀ رئیس مجلس نماینده‌گان، در پیش‌نویس دوم بودجه موضوع یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولت که از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب شده، گنجانیده نشده است.

عدم توازن، شامل‌شدن برنامۀ دسترخوان ملی در سند بودجه، قرضه‌ و اختصاص بودجۀ هنگفت به برخی از اداره‌ها از جمله سایر دلایلی‌اند که از سوی کمیسیون امور مالی و بودجۀ مجلس نماینده‌گان برای رد پیش‌نویس دوم بودجه عنوان شد. کمیسیون امور مالی و بودجۀ مجلس نماینده‌گان در گزارشی به نشست عمومی مجلس نماینده‌گان گفت که موضوع پیشنهادی مجلس نماینده‌گان برای اصلاح، در پیش‌نویس دوم در نظر گرفته نشده است.

سرانجام مجلس نماینده‌گان پیش‌نویس دوم بودجه را به رأی‌گیری گذاشت که با اکثریت آرا رد شد. پس از رأی‌گیری اعلام شد که ۱۲۰ نماینده‌ رأی رد و ۱۵ نماینده رأی تأیید برای پیش‌نویس دوم بودجۀ ملی سال مالی ۱۴۰۰ داده‌اند.

در پیش‌نویس دوم بودجه با افزایش۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون افغانی نسبت به پیش‌نویس قبلی، ۴۷۳ میلیارد و ۴۰ میلیون افغانی بودجه در نظر گرفته شده است. از این میان، ۳۱۱ میلیارد و ۱۹۹ میلیون آن به عنوان بودجۀ عادی و ۱۶۱ میلیارد و ۸۴۲ میلیون آن به عنوان بودجۀ توسعه‌یی در نظر گرفته شده است.

وزارت مالیه در هفدهم قوس، پیش‌نویس نخست بودجۀ ملی سال مالی ۱۴۰۰ را به مجلس نماینده‌گان ارائه کرده بود که در دهم جدی از سوی مجلس نماینده‌گان رد شد. پیش‌نویس دوم سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته، بیست‌وسوم جدی/دی به مجلس نماینده‌گان فرستاده شد.

مجلس نماینده‌گان یک‌سان‌سازی معاشات کارمندان دولت را که طرح آن از سوی این مجلس تأیید و تصویب شده، خط سرخ خود عنوان کرده است. بارها از سوی مجلس نماینده‌گان تأکید شده است تا معاشات کارمندان دولت یک‌سان‌ نشود، بودجه تصویب نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام