Asset 1SWN

غنی: مسئولیت‌ پارلمان تنها رد یا قبول بودجه است

Ghani-2-768x512

یک هفته پس از رد طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ توسط مجلس نماینده‌گان، رئیس‌جمهور غنی در واکنش به این تصمیم مجلس نام‌برده می‌گوید که مسئولیت پارلمان تنها رد یا قبول طرح بودجه است.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور این موضوع را در نشست امروز (چهارشنبه، هفدهم جدی/دی) هیأت دولت مطرح کرده است. آقای غنی گفته است که بر بنیاد قانون اساسی، تهیه و ارائۀ بودجه کار قوۀ اجرائیه است و پارلمان تنها می‌تواند آن را رد یا قبول کند.

او تأکید کرده است: «پارلمان جای دولت را از نگاه قانون اساسی گرفته نمی‌تواند. قانون اساسی وضاحت کامل دارد که تهیه‌ی بودجه و ارایه‌ی بودجه کار قوه‌ی اجرائیه است. مسئولیت پارلمان این است که یا جمعا آن را قبول کند یا جمعا رد کند.»

در همین حال، رئیس‌جمهور گفته است که پروژه‌های اضافی نیز در طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰، گنجانده نمی‌شود. او افزوده است که حکومت توان تأمین میلیاردها پروژۀ بزرگ سلیقوی را ندارد.

طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ یک هفته پیش (چهارشنبه، دهم جدی/دی) از سوی مجلس نماینده‌گان رد شد.

در طرح این بودجه، ۴۵۲ میلیارد و ۶۴۰ میلیون افغانی پیش‌بینی شده است. از این میان، ۲۹۵ میلیارد و ۸۱۰ میلیون افغانی بودجۀ عادی و ۱۵۶ میلیارد و ۸۳۰ میلیون افغانی بودجۀ توسعه‌یی در نظر گرفته شده است.

با این حال، میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان امروز در نشست عمومی این مجلس گفت، تا زمانی که بودجه به‌ گونۀ متوازن اختصاص داده نشود، این مجلس طرح آن را تأیید نمی‌کند. آقای رحمانی می‌افزاید، تا زمانی که طرح بودجه تأیید و نهایی نشده است، مجلس نماینده‌گان هم به تعطیلی زمستانی نخواهد رفت. به گفتۀ او، حکومت می‌خواهد طرح بودجه را در روزهای آخر بفرستد تا مجلس به شتاب دربارۀ آن تصمیم بگیرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام