کمیتۀ مسئول سازمان ملل متحد برای پذیرش نمایند‌ه‌گان رسمی ۱۹۳ کشور عضو این سازمان، روز گذشته (چهارشنبه، دهم قوس/آذر) تصمیم‌گیری دربارۀ واگذاری نمایند‌ه‌گی دایمی افغانستان در این سازمان را به نمایندۀ معرفی‌شده از سوی امارت اسلامی افغانستان به تعویق انداخت.

انا کرین انستورم، رئیس کمیتۀ تشخیص اعتبار سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته که تصمیم دربارۀ پذیرش نمایندۀ امارت اسلامی به‌عنوان نمایندۀ افغانستان در این سازمان به تعویق افتاده و تاریخ جدیدی برای تصمیم‌گیری نهایی در این باره نیز تاکنون تعیین نشده است.

با این حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر و نامزد این کرسی، تصمیم سازمان ملل متحد را غیرعادلانه می‌خواند و می‌گوید که حق مشروع مردم افغانستان از آنان گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای شاهین در توییترش نوشته است: «این تصمیم آن‌ها مبتنی بر اصول و عدالت نبوده؛ زیرا حق مشروع مردم افغانستان را از ایشان گرفته‌ است. ما امیدواریم که در آیندۀ نزدیک در سازمان ملل متحد این حق به نمایندۀ دولت افغانستان واگذار شود تا بتوانیم مشکلات مردم افغانستان را به نحو مؤثر و بهتر حل کنیم و تعاملات مثبتی را با مردم جهان داشته باشیم.»

از سویی هم، شماری از آگاهان سیاسی این تصمیم را فشاری بر مقام‌های امارت اسلامی برای پذیرش شرط‌های جامعۀ جهانی از سوی آنان می‌دانند.

ویس ناصری، آگاه سیاسی می‌گوید که امارت اسلامی برای به رسمیت‌شناخته‌شدن و احراز این کرسی باید به خواسته‌‎های جامعۀ جهانی تن دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای ناصری می‌افزاید: «سازمان ملل متحد و تمام نهادهای بین‌المللی از طالبان خواست مشخصی دارند که باید خواست جهان را قبول کنند و عملی سازند، حقوق بشر در افغانستان مراعات شود، حکومت فراگیر متشکل از تمام جریان‌های سیاسی، اقوام، زنان و مردان که نمایند‌ه‌گی از مردم افغانستان کند و حکومت مشروع و قابل قبول باشد، باید تشکیل شود.»

اکرم عارفی، دیگر آگاه سیاسی نیز به این باور است که اگر امارت اسلامی شرط‌های جامعۀ جهانی را نپذیرد و اقدام به تشکیل حکومت فراگیر نکند، افغانستان به انزوا می‌رود و هرگونه هم‌کاری‌ جامعۀ جهانی را از دست می‌دهد.

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، نمایند‌ه‌گی افغانستان در سازمان ملل متحد بحث‌برانگیز شده است. در حالی‌ که هنوز هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته، امارت اسلامی با ارسال نامه‌یی به سازمان ملل متحد خواستار واگذاری کرسی افغانستان به سهیل شاهین، نمایندۀ معرفی‌شده از سوی امارت اسلامی شده است؛ اقدامی که گام جدی برای به‌‌ رسمیت‌شناختن حکومت امارت اسلامی تلقی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: