براساس طرح جدید بانک مرکزی افغانستان، صرافان باید برای جواز تجارتی ۵ میلیون افغانی و برای هر شرکت صرافی ۵۰ میلیون افغانی را به‌عنوان ضمانت به این بانک پرداخت کنند. با این حال، صرافان این شرایط را سخت می‌دانند و می‌افزایند که تمامی صرافان کابل و ولایت‌ها، توانایی عملی‌کردن این طرح را ندارند.

عبدالرحمان زیرک، سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده، به سلام‌وطندار می‌گوید که تصمیم بانک مرکزی غیرعادلانه است. به گفتۀ او، در نشست کمیسیون اقتصادی حکومت تصمیم گرفته شده بود که در این زمینه میان وزارت مالیه، بانک مرکزی و اتحادیۀ صرافان نشستی برگزار شود؛ اما این نشست تاکنون برگزار نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای زیرک می‌افزاید که تمامی صرافان در سطح کشور و ولایت‌ها به عملی‌کردن تصمیم بانک مرکزی مخالف‌اند و عملی‌کردن این طرح را از توان خود خارج می‌دانند. او می‌گوید: «ما به آنان نامه نوشته‌ و گفته‌ایم که نمی‌توانیم چنین جوازهایی را اخذ کنیم.»

در همین حال، صابر مومند، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان می‌گوید تغییر در طرحی که توسط کمیسیون اقتصادی تصویب شده، ناممکن است. به گفتۀ او، این طرح اکنون شکل عملی به خود گرفته است و بسیاری از صرافان جوازهای خود را تمدید کرده‌اند و این روند هنوز هم ادامه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان می‌افزاید: «این روند اکنون جریان دارد. در هماهنگی با آنان کار می‌کنیم و نتیجۀ آن در روزهای نزدیک با شما در میان گذاشته خواهد شد.»

گفتنی‌ست که این طرح در نظام پیشین نیز، توسط بانک مرکزی ایجاد شد و در آن‌زمان پذیرفته نشده بود؛ اما با حاکمیت امارت اسلامی این طرح تصویب شد. با این حال، صرافان در واکنش به این طرح می‌گویند که توانایی عملی‌کردن آن را ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: