صرافان سرای شهزاده، بزرگ‌ترین بازار ارز در افغانستان روز گذشته در واکنش به ربوده‌شدن سه صراف در جریان هفتۀ جاری و اقدام اخیر بانک مرکزی، این مرکز بزرگ را بستند؛ اما امروز دوباره به فعالیت آغاز کرد.

امیدالله وجدان، عضو شورای رهبری صرافان سرای شهزاده به سلام‌وطندار می‌گوید که آنان به‌منظور تأمین امنیت و رفع مشکلات ناشی از اقدام بانک مرکزی افغانستان، فعالیت‌های این مرکز را به مدت یک روز به حالت تعلیق درآوردند.

به گفتۀ او، براساس اقدام اخیر بانک مرکزی، هر صراف باید ۵۰ میلیون افغانی سرمایه داشته باشد و پنج میلیون افغانی آن را به‌عنوان تضمین به بانک مرکزی پرداخت کند؛ اما آنان امکانات عملی‌کردن این تصمیم را ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امیدالله وجدان می‌افزاید: «یک صراف ما پاچاگل نام دارد، دو روز پیش ساعت پنج عصر از منطقۀ ارزان قیمت ربوده شد. صراف دیگر به‌نام معلم سه روز پیش از منطقۀ کاه‌فروشی و صراف دیگری پیش از آن از شمالی ربوده شدند. ما روز گذشته در این مورد با مسئولان گفت‌وگو کردیم، آنان به ما وعدۀ قطعی دادند و ما از مقام‌های بلندپایۀ امارت اسلامی راضی هستیم که قول هرگونه هم‌کاری را دادند. آنان به ما گفتند که اگر نیاز به سلاح یا هر چیز دیگری داشته باشیم، با ما هم‌کاری می‌کنند، وعده دادند که آدم‌ربایان را بازداشت می‌کنند و به پنجۀ قانون می‌سپارند.»

با این‌که تاکنون از سرنوشت صرافان ربوده‌شده خبری نیست، اما شورای رهبری صرافان سرای شهزاده می‌گوید که بانک مرکزی افغانستان دربارۀ چه‌گونه‌گی گرفتن جواز و مشکلات ناشی از ضمانت، برای صرافان وعدۀ هم‌کاری داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، یکی از اعضای شورای رهبری صرافان سرای شهزاده می‌گوید که بسته‌بودن این بازار بزرگ ارز در جریان روز گذشته، روی نرخ ارز تأثیر چندانی نداشته است. اما شماری از صرافان می‌گویند که هم‌زمان با بسته‌شدن سرای شهزاده، ارزش دالر در برابر افغانی افزایش یافت و امروز با بازشدن آن ارزش افغانی دوباره افزایش یافت.

یک تن از صرافان سرای شهزاده در این باره می‌گوید: «دالر روز گذشته ۹۵ افغانی بود و امروز ۹۲.» یک تن دیگر از صرافان سرای شهزاده نیز در این باره می‌گوید: «دالر روز گذشته ۹۴ افغانی بود و امروز ۹۱ افغانی.»

تلاش کردیم دیدگاه مسئولان بانک مرکزی افغانستان و سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل را نیز در این گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق به دریافت دیدگاه آنان نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: