هم‌زمان با کاهش شدید و بی‌پیشینۀ ارزش افغانی در برابر دالر، عبدالرحمان زیرک، سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده به سلام‌وطندار می‌گوید که برای حفظ ارزش افغانی در برابر دالر، بانک مرکزی افغانستان باید دالر بیش‌تری به بازار تزریق کند. او یکی از دلیل‌های کاهش ارزش افغانی در برابر دالر را خرید دالر از سوی بازرگانان می‌داند.

آقای زیرک در حالی که قاچاق دالر به کشورهای دیگر را تأیید می‌کند، می‌گوید که صرافی‌ها در کاهش ارزش افغانی دست ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از چاشت امروز ارزش افغانی در برابر دالر کاهش بیش‌تری یافت و یک دالر به ۱۲۳ افغانی تبادله شد. در حالی که پیش از چاشت امروز در سرای شهزادۀ کابل یک دالر میان ۱۱۵ تا ۱۲۰ افغانی مبادله می‌شد.

تلاش کردیم دیدگاه مسئولان بانک مرکزی افغانستان را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که نهادهای وابسته برای ثبات افغانی تلاش می‌کنند. آقای کریمی تأکید می‌کند که این مشکل موقتی‌ست و امارت اسلامی در حال کار روی برنامه‌هایی‌ست که برای درازمدت بازار ارز را باثبات کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی به‌شدت در حال کاهش‌ است. بهای مواد غذایی و دیگر کالاها نیز با گذشت هر روز افزایش می‌یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: