شماری از باشنده‌گان شهر کابل با نگرانی از افزایش روزافزون بهای دالر در برابر افغانی می‌گویند که افزایش بهای دالر فعالیت‌های اقتصادی را با رکود روبه‌رو کرده است. به گفتۀ باشنده‌گان شهر کابل، هم‌زمان با افزایش بهای دالر در کشور، بهای مواد اولیه نیز افزایش یافته است.

آنان تأکید می‌کنند که بهای دالر در حالی تا ۹۵ افغانی رسیده است که مردم هیچ منبع درآمد ندارند و افزایش بهای دالر و مواد اولیه، فقر را نیز افزایش می‌دهد. باشنده‌گان شهر کابل از حکومت امارت اسلامی می‌خواهند که برای ایجاد ثبات در بازارها طرح منع دادوستد اسعار خارجی را به‌طور درست اجرا کند.

الیاس، از باشنده‌گان شهر کابل می‌گوید: «معاملات و دادوستدهایی که فعلاً در افغانستان صورت می‌گیرد، تمامش بالای دالر وابسته است و مردم و تاجرانی که مواد را وارد کشور کرده‌اند، همه را به رکورد روبه‌رو کرده است. ما شاهد این هستیم که یک دالر به ۹۵ افغانی معامله می‌شود و روی معاملات خیلی اثر گذاشته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کمال‌ فرید صافی، رئیس اتحادیۀ مواد ارتزاقی شهر کابل نیز از افزایش بهای مواد خوراکی هم‌زمان با افزایش بهای دالر خبر می‌دهد. به گفتۀ آقای صافی، بهای یک بوری آرد به ۲ هزار و ۱۸۵ افغانی، یک بُشکه روغن ۱۶ لیتر به ۲ هزار و ۵۹۰ افغانی و یک بوری برنج به ۲ هزار و ۱۰۰ افغانی رسیده است.

رئیس اتحادیۀ مواد ارتزاقی شهر کابل می‌افزاید: «به‌خاطر این‌که کُل مال ما از بیرون با دالر می‌آید و با افغانی دادوستدی نداریم، دالر که بلند رفت، صددرصد جنس بلند می‌رود. نه‌تنها قیمت مواد خوراکی؛ بل‌که قیمت تمام اجناس بلند می‌رود.»

حاجی دادگل، معاون اتحادیۀ صرافان، بسته‌شدن پول‌های افغانستان توسط آمریکا و کم‌بود آن در بازارهای مبادلاتی کشور را از دلیل‌های افزایش بهای دالر در برابر افغانی عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «مسألۀ عرضه و تقاضا است. زمانی که تقاضا زیاد می‌شود، طبیعی‌ست که دالر بالا می‌رود. تقاضا کم باشد، دالر پایین می‌آید. احتمالاً این‌طور موضوع بود که یک مقدار پول از د افغانستان بانک/بانک مرکزی افغانستان برای بعضی‌هایی که در بانک‌ها دالر داشتند، به عوضش افغانی داده که این پول در بازارها سرازیر شده است.»

خواستیم دیدگاه بانک مرکزی را دربارۀ برنامه‌های این بانک برای کاهش بهای دالر در بازارهای مبادلاتی کشور داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

از سویی هم، پس از کاهش بی‌پیشینۀ بهای پول افغانی در برابر ارزهای خارجی به‌ویژه دالر، بانک مرکزی افغانستان امروز با پخش خبرنامه‌یی اعلام کرده است که ۱۰ میلیون دالر آمریکایی را به‌طور لیلام به فروش می‌رساند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در خبرنامۀ این بانک‌ آمده است که این مقدار پول دالر فردا طی داوطلبی به‌طور لیلام به فروش می‌رسد. در خبرنامه از بانک‌ها و شرکت‌های صرافی و خدمات پولی خواسته شده است که در این داوطلبی شرکت کنند.

بانک مرکزی گفته است که برنده‌گان لیلام مکلفیت دارند حساب‌های‌شان را تا ختم روز تصفیه کنند. این بانک تأکید کرده است: «در داوطلبی‌های لیلام اسعار تسویۀ قسمی معاملات مجاز نبوده و برنده‌گان لیلام پول قیمت ذمت‌شان را در یک مرتبه به‌طور نقده در مدت‌زمان معینه تحویل د افغانستان بانک کنند.»

این در حالی‌ست که روز گذشته پول افغانی در برابر دالر آمریکایی به پایین‌ترین بهای خود در بیست سال گذشته رسید. براساس گفته‌های مسئولان سرای شهزاده، بزرگ‌ترین مرکز تبادلۀ ارز افغانستان، روز گذشته هر دالر آمریکایی تا ۹۵ افغانی مبادله شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: