خبرگزاری رویترز براساس گزارش‌های تهیه‌شده برای حامیان بین‌المللی افغانستان به‌شمول بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، گفته است که بانک مرکزی افغانستان در هفته‌های پیش از تسلط طالبان بر افغانستان، بیش‌تر ذخایر دالری خود را کاهش داده بود و سبب تشدید بحران اقتصادی کنونی شده است.

در این گزارش که توسط مقام‌های ارشد اقتصاد بین‌المللی نوشته شده، از چه‌گونه‌گی مدیریت بانک مرکزی بر بحران ماه‌های پیش از تسلط طالبان، از جمله حراج بی‌رویۀ دالر آمریکایی و انتقال پول از کابل به نماینده‌گی‌ها در ولایت‌ها، انتقاد شده است. در گزارش آمده است، «بزرگ‌ترین عامل این مشکل، ضعف و سوءمدیریت در بانک مرکزی پیش از تسلط طالبان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بر بنیاد این گزارش‌، مقداری از پول در برخی از نماینده‌‌گی‌ها در ولایت‌ها سرقت شده است. مسئولان پیشین و کنونی بانک مرکزی افغانستان به پرسش‌های سلام‎وطندار در این باره پاسخ ندادند.

اما شاه‌محمد محرابی، رئیس کمیتۀ بررسی داخلی که در رهبری پیشین بر بانک مرکزی نظارت داشته است و ‌اکنون نیز در این پُست حضور دارد، به رویترز از اقدامات بانک مرکزی دفاع کرده و گفته است که این بانک در تلاش بوده تا جلو افزایش پول افغانی را بگیرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

او افزوده است، «بانک مرکزی روند لیلام ارز خارجی‌اش را به‌دلیل کاهش استهلاک آن و هم‌چنان کاهش تورم پولی ادامه داده است.»

اجمل احمدی، رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان در هفته‌های پسین در توییترش گفته بود که همۀ تلاش‌ها را برای مدیریت اوضاع انجام داده است و هیچ پولی از هیچ حساب ذخیره‌شده در بانک سرقت نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: