خبرگزاری رویترز گزارش داده است که طالبان با ارسال نامه‌یی به سازمان ملل متحد، سهیل شاهین را به‌عنوان نمایندۀشان در این سازمان معرفی کرده‌‌ و خواستار سخن‌رانی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده‌اند.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، این نامه روز دوشنبه هفتۀ جاری به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرستاده شده است. امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، این نامه را امضا کرده است. فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد این نامه را تأیید کرده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

غلام‌محمد اسحاق‌زی، نمایندۀ دایم دولت پیشین در سازمان ملل متحد بود. او نیز پیش از این خواستار ابقای خود در این سمت شده بود. در نامۀ طالبان گفته شده که مأموریت اسحاق‌زی پایان یافته است و او دیگر نمایندۀ افغانستان نیست.

غلام‌محمد اسحاق‌زی، نمایندۀ دایم دولت پیشین در سازمان ملل متحد

گفته شده است که این دو درخواست به کمیتۀ اعتبارنامه که نُه عضو دارد، فرستاده شده است. در این کمیته آمریکا، چین و روسیه نیز شامل‌اند.

رویترز نوشته است، بعید به نظر می‌رسد که این کمیته بتواند پیش از پایان مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکیل جلسه بدهد. به این ترتیب نتیجه‌گیری شده است که احتمال سخن‌رانی امیرخان متقی در مجمع عمومی این سازمان زیاد نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

تا زمان تشکیل کمیتۀ اعتبارنامه اسحاق‌زی در سمت خود باقی می‌ماند و احتمالاً او به نماینده‌گی از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن‌رانی خواهد کرد.

طالبان در بیست‌وچهارم اسد/مرداد کابل را تصرف و در شانزدهم سنبله/شهریور بخشی از کابینۀ سرپرست را اعلام کردند. اما هنوز به رسمیت شناخته نشده‌اند. بسیاری از کشورها گفته‌اند که در به رسمیت‌شناختن طالبان عجله‌یی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: