ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان، امروز در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌ها شماری از اعضای باقی‌ماندۀ کابینۀ سرپرست را اعلام کرد.

براساس اعلام ذبیح‌الله مجاهد، حاجی نورالدین عزیزی به‌عنوان سرپرست وزارت صنعت و تجارت تعیین شده است. گفته شده نورالدین عزیزی باشندۀ پنجشیر است. محمدبشیر، باشندۀ بغلان، از سوی امارت اسلامی به‌عنوان معاون نخست وزارت صنعت و تجارت و محمدعظیم سلطان‌زاده به‌عنوان معاون دوم این وزارت تعیین شده‌اند.

امارت اسلامی قلندر عباد را به‌عنوان سرپرست وزارت صحت و عبدالباری عمر و محمدحسن غیاثی را به‌عنوان معینان او تعیین کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در تعیینات جدید، ملا محمد ابراهیم به‌عنوان معین امنیتی وزارت داخله تعیین شده است. هم‌چنان نظرمحمد مطمین به‌عنوان سرپرست کمیتۀ ملی المپیک گماشته شده است.

مجیب‌الرحمان عمر از سوی امارت اسلامی به‌عنوان معین وزارت انرژی و برق، غلام‌غوث به‌عنوان معین وزارت مبارزه با حوادث، محمدفقیر به‌عنوان سرپرست ادارۀ احصائیۀ مرکزی، گل‌محمد و گل‌زرین کوچی به‌عنوان معینان وزارت سرحدات و اقوام و قبایل، ارسلا خروتی به‌عنوان معین وزارت مهاجران، لطف‌الله خیرخواه به‌عنوان معین مسلکی وزارت تحصیلات عالی و نجیب‌الله به‌عنوان رئیس ادارۀ انژری اتمی از سوی امارت اسلامی تعیین شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که در این تعیینات تخصص و توانایی تا اندازۀ زیادی درنظر گرفته شده است و تلاش می‌شود تشکیلات حکومت بیش از این نیز قوی و معیاری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگاران دربارۀ همه‌شمول‌بودن کابینۀ سرپرست می‌افزاید که این بار نماینده‌گانی از اقلیت‌ها از جمله هزاره‌ها نیز تعیین شده‌اند. به گفتۀ او، محمدحسن غیاثی، معین وزارت صحت از قوم هزاره است. کابینۀ سرپرست در تاریخ ۱۶ سنبله/شهریور اعلام شد.

از سویی هم، مجاهد می‌گوید که مراسم تحلیف کابینۀ سرپرست لغو شده است. آقای مجاهد می‌افزاید، رهبری حکومت تصمیم گرفته است که مسئولان وزارت‌خانه‌ها به‌منظور جلوگیری از ضیاع وقت، کارهای‌شان را آغاز کنند.

این در حالی‌ست که روز گذشته آژانس خبری باختر به نقل از احمدجان احمدی، سرپرست ریاست عمومی ادارۀ امور گزارش داده بود که مراسم تحلیف کابینۀ سرپرست به‌زودی برگزار می‌شود.

آژانس باختر نیز گفته بود که طالبان یک کمیسیون ویژه را برای برگزاری مراسم تحلیف اعضای کابینه ایجاد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: