امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ طالبان که امروز در نخستین نشست خبری‌‌اش در مقر این وزارت سخن‌ می‌زد، از تعهد بیش از یک میلیارد دالر کمک‌های انسان‌دوستانۀ در نشست عالی وزیران سازمان ملل متحد استقبال و سپاس‌گزاری کرد. نشست سازمان ملل متحد به‌منظور بررسی وضعیت بشری در افغانستان روز گذشته در ژنو برگزار شد.

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان در این نشست هم‌چنان خواهان افزایش کمک‌های انسان‌دوستانه در بخش‌های صحت، آموزش و مبارزه با خشک‌سالی شد. او اما تأکید می‌کند که مسایل بشری نباید با مسایل سیاسی پیوند داده شود. آقای متقی می‌گوید که مردم افغانستان به هم‌کاری نیاز دارند و ربط مسایل بشری و سیاسی خلاف قوانین حقوق بشری‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امیرخان متقی می‌افزاید که یک حکومت اسلامی در کشور به‌میان آمده است و در هیچ ولایت و ولسوالی جنگ و درگیری وجود ندارد. به گفتۀ او، ادامۀ کمک‌های جامعۀ جهانی می‌تواند ثبات، امنیت و تحول مثبت را ایجاد و حکومت اسلامی را مستحکم‌تر و پخته‌تر کند.

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان می‌گوید که با آمریکا تا خروج آخرین سربازان آن کشور هم‌کاری کرده‌اند؛ اما آمریکا به‌جای قدردانی از این هم‌کاری‌ها بر مردم فشار و محدودیت وضع کرده است.

امیرخان متقی در این نشست هم‌چنان خواهان افزایش کمک‌های انسان‌دوستانه در بخش‌های صحت، آموزش و مبارزه با خشک‌سالی شد.

آقای متقی از آمریکا می‌خواهد که حدود ۱۰ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که از سوی این کشور بسته شده است، را آزاد و «از برخورد ظالمانه با افغانستان جلوگیری کند.» او تأکید می‌کند که آمریکا کشور بزرگ است و باید حوصلۀ بزرگ هم داشته باشد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان می‌‌افزاید که با جهان روابط خوب می‌خواهند و در عین حال انتظار دارند بر مردم افغانستان فشار و محدودیت وضع نکنند؛ زیرا به گفتۀ او، فشار در طول سال‌های گذشته نتیجه نداده است.

او می‌گوید که ثبات و امنیت در افغانستان به سود منطقه و جهان است و دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی افغانستان را نمی‌پذیرند. به گفتۀ او، طالبان بر تعهدشان مبنی بر استفاده‌نشدن از خاک افغانستان برضد کشورهای دیگر، پای‌بند اند.

این مقام ارشد طالبان هم‌چنان می‌گوید که تلاش می‌کنند زمینه‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان بیش‌تر شود تا وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: