محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ این گروه، روز گذشته با فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان و هیأت همراهش در کابل دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر این موضوع را در توییترش نوشته و گفته که در این دیدار دربارۀ کمک‌های بشری، بی‌جاشده‌گان داخلی و مهاجران افغان در بیرون از کشور، گفت‌وگو شده است. آقای نعیم افزوده که امیرخان متقی در این دیدار گفته است که می‌خواهند مهاجران افغان به کشورشان برگردند و طالبان آمادۀ هرگونه هم‌کاری در این زمینه‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان افزوده است که هم‌اکنون بازگرداندن بی‌جاشده‌گان داخلی پیش از فرارسیدن فصل زمستان، در اولویت قرار دارد. متقی خواستار هم‌کاری سازمان ملل متحد در این زمینه شده است: «جامعه جهانی باید با حمایت از حکومت افغانستان، فضایی را ایجاد کند که دیگر افغان‌ها از افغانستان مهاجر نشوند، بل‌که کسانی که به تازگی و یا در گذشته مهاجر شده‌اند، با دیدن وضعیت تشویق و به افغانستان برگردند.»

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان افزوده است که آنان به‌خاطر فراهم‌کردن زنده‌گی خوب و امن برای مهاجران افغان متعهد اند و این را مسئولیت خود می‌دانند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که با تسلط طالبان بر افغانستان، صدها هزار شهروند افغانستان از این کشور مهاجر شده‌اند. افزون بر این، افغانستان حدود ۶ میلیون مهاجر در کشورهای ایران، پاکستان و برخی کشورهای اروپایی دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: