هم‌زمان با گرم‌گرفتن بحث پروژه‌ی تاپی در رسانه‌ها، امارت اسلامی اعلام کرده که برای تطبیق این پروژه، آماده‌ است نیروی ویژه‌ی امنیتی ایجاد کند. دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، گفته که تاپی، پروژه‌‌ای مهم اقتصادی در منطقه است و زمینه‌ی تطبیق آن با تأمین امنیت، فراهم شده است.

در همین حال، عبدالرحمان حبیب، سخن‌گوی وزارت اقتصاد، به سلام‌وطندار می‌گوید که با تطبیق پروژه‌ی تاپی که ۸۱۶ کیلومتر در خاک افغانستان جریان خواهد داشت، درآمد ملی و فرصت‌های کاری افزایش چشم‌گیری خواهد یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «خط انتقال گاز این پروژه حدود ۸۱۶ کیلومتر از خاک افغانستان می‌گذرد. در صورت تطبیق و بهره‌برداری این پروژه، سبب اشتغال بیش‌تر از ۱۰ هزار شهروند کشور خواهد شد. سالانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر برای حق‌العبور و ترانزیت به عواید ملی درآمد خواهد داشت.»

از سویی هم، شمشاد عزیز کاظمی، پژوهش‌گر مطالعات استراتژیک و امنیت ملی، می‌گوید که زمینه‌ی تطبیق پروژه‌ی تاپی، فراهم شده است و این پروژه می‌تواند هم‌گرایی منطقه‌ای را به وجود بیاورد.

او می‌افزاید: «با روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان، کشورهای منطقه فکر می‌کنند که امارت اسلامی می‌تواند امنیت پروژه‌ی تاپی را تأمین کند. این پروژه می‌تواند تنش‌ها میان هند و پاکستان و افغانستان را مهار کند. به باور من، منافع مشترک کشورها در این پروژه، امنیت و هم‌گرایی منطقه‌ای را خلق می‌کند.»

در کنار این، تاج‌محمد تلاش، آگاه مسائل اقتصادی، با اشاره به فراهم‌شدن زمینه‌ی تطبیق این پروژه، می‌گوید که با تطبیق آن، افغانستان نیز می‌تواند آله‌ی فشاری در برابر پاکستان در دست داشته باشد.

او می‌افزاید: «فکر می‌کنم که شانس تطبیق این پروژه مساعد شده است؛ تأمین امنیت سراسری، نبود فساد مالی و ختم سیستم بوروکراتیک. بیلانس تجاری افغانستان نشان می‌دهد که به پاکستان وابسته‌ایم و این پروژه می‌تواند یک نقطه‌ی فشار در قبال تخطی‌های این کشور بوده باشد.»

با این حال، محمدحسن فقیری، استاد روابط بین‌الملل، نیز می‌گوید که تطبیق پروژه‌ی تاپی، می‌تواند تغییر بسیاری در وضعیت اقتصادی افغانستان بیاورد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «پروژه‌ی تاپی حتا قبل از دوران جمهوری و در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی و استقلال کشورهای آسیای میانه مطرح می‌شد. پروژهی تاپی یک پروژهی بسیار بااهمیت برای مردم افغانستان است. طبعاً انتقال هم‌چو انرژی از مسیر افغانستان، تأثیر زیادی بر وضعیت اقتصادی این کشور خواهد گذاشت.»

گفتنی است که پیش از این، تطبیق پروژه‌ی تاپی به ‌عنوان یک پروژه‌ی بزرگ منطقه‌ای، به دلیل تهدیدهای امنیتی به تأخیر افتاده بود؛ اما به تازگی کشورهای دخیل در این پروژه برای آغاز به کار آن، علاقه‌مندی نشان داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: