دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، اعلام کرده که آماده است برای تأمین امنیت پروژه‌ی انتقال گاز ترکمنستان از افغانستان به پاکستان و هند موسوم به «تاپی»، نیروی ویژه‌ی امنیتی تشکیل دهد.

این دفتر روز شنبه، ۱ دلو، با پخش اعلامیه‌ای، تاپی را یک پروژه‌ی مهم اقتصادی در منطقه خوانده و گفته است که این پروژه در زمان دور نخست حکومت امارت اسلامی آغاز شد؛ اما به دلیل «اشغال افغانستان توسط امریکا»، تکمیل آن به تأخیر افتاد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرا، افزوده که با روی‌‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان، امنیت در این کشور تأمین شده و فرصت برای تطبیق پروژه‌ی تاپی هم‌اکنون نسبت به گذشته فراهم شده است.

این دفتر تأکید کرده است که حکومت امارت اسلامی توجه زیادی به امنیت پروژه‌ها در کشور دارد و آمادگی کامل برای آغاز کار عملی پروژه‌ی تاپی دارد.

در اعلامیه‌ی دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرا، آمده که پروژه‌ی تاپی عنصر مهم زیرساخت‌های اقتصادی افغانستان است و آغاز کار عملی آن خبر خوبی برای شهروندان کشور است.

دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، گفته است که چند روز پیش مقام‌های وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی و ریاست عمومی استخبارات با نمایندگان ترکمنستان برای تأمین امنیت پروژه‌ی تاپی دیدار کرده و از امنیت کامل آن اطمینان داده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این دفتر افزوده که معتقد است رونق سیاسی، امنیتی و اقتصادی منطقه مسئولیت مشترک همه‌ی کشورهای منطقه است و باید اقدامات مشترک انجام شود. دفتر معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرا، تصریح کرده که به دنبال روابط مبتنی بر منافع متقابل و هم‌کاری با کشورهای همسایه، منطقه و جهان است و تعهد خود را برای تقویت امنیت در عرصه‌ی هم‌کاری‌های اقتصادی اعلام می‌دارد.

بر اساس گزارش‌ها، پروژه‌ی تاپی در سال ۱۳۹۶ در هرات افتتاح شد؛ اما کار عملی آن هنوز آغاز نشده است. ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان یکی از دلیل‌های اصلی تأخیر در آغاز این پروژه است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: