رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده‌اند که بانک توسعۀ آسیایی تمویل پروژۀ ۱۰ میلیارد دالری تاپی و تمامی فعالیت‌های وابسته به آن را متوقف کرده است.

روزنامۀ نیوز انترنیشنال پاکستان گزارش داده که یک مقام ارشد وزارت انرژی این کشور در نشست اخیرش با مقام‌های ترکمنستان در اسلام‌آباد گفته که بانک توسعۀ آسیایی به‌دلیل مشروعیت‌نداشتن حکومت امارت اسلامی و به رسمیت‌شناخته‌نشدن این حکومت از سوی سازمان ملل متحد و کشورهای عضو این سازمان، تمویل این پروژه را متوقف کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تاپی پروژۀ انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند است که بخش عمدۀ این پروژۀ از افغانستان می‌گذرد. بانک توسعۀ آسیایی پیش از این به‌عنوان تسهیل‌کننده و هماهنگ‌کنندۀ این پروژه‌ فعالیت می‌کرد.

کار پروژۀ تاپی یا انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند به‌دلیل وضعیت افغانستان به حالت تعلیق درآمد. عمر ایوب خان، وزیر حکومت مرکزی پاکستان در امور اقتصادی به خبرگزاری تاس گفته بود که کار این پروژه پس از تثبیت وضعیت در افغانستان، از سر گرفته خواهد شد.

در همین حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی و هیأت همراهش ماه گذشته در سفری به عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان با رشید مرادوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجۀ ترکمنستان و برخی دیگر از مقام‌های این کشور دیدار کردند.

در اعلامیه‌یی که از سوی دو طرف پخش شد، آمده بود که مقام‌های دو کشور توافق کرده‌اند که تیم‌های فنی دو کشور در کابل نشستی برگزار و کار پروژۀ تاپی و تمدید راه ‌آهن را ماه مارچ افتتاح و به‌طور عملی آغاز کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پروژۀ تاپی گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند منتقل می‌کند. مقام‌‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، توافق‌نامۀ پروژۀ تاپی را در ماه حوت سال ۱۳۹۶ امضا کردند؛ اما کار عملی این پروژه تاکنون در افغانستان آغاز نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: