امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی و هیأت همراهش در سفری به عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان با رشید مرادوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجۀ ترکمنستان و برخی دیگر از مقام‌های این کشور دیدار کرده‌اند.

وزارت خارجۀ امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی گفته است که دو طرف در این دیدار روی روابط دوجانبۀ سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک و هم‌کاری‌های امنیتی به توافقاتی دست یافته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طبق اعلامیه، مقام‌های دو کشور توافق کرده‌اند که تیم‌های فنی دو طرف به تاریخ ۲۲ ماه روان میلادی، در کابل نشستی برگزار و کار برق، پروژۀ تاپی و تمدید راه ‌آهن را ماه مارچ افتتاح و به‌طور عملی آغاز کنند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که دو طرف دربارۀ رشد تجارت و فعالیت سکتور خصوصی، افزایش صادرات سنگ مرمر، میوهٔ تازه و خشک، تکمیل پروژه‌های خط آهن در آقینه و تورغندی و سرمایه‌گذاری روی برق‌ِ بادی گفت‌وگو کرده‌اند.

در این نشست هم‌چنان توافق شده است که از افغانستان به‌عنوان مسیر ترانزیت میان آسیای مرکزی و جنوبی استفاده شود و از این مسیر گاز مایع، مواد معدنی، مواد خوراکی و دیگر کالاهای بازرگانی انتقال یابد.

مقام‌های ترکمنستان در این نشست به مقام‌های امارت اسلامی تعهد سپرده‌اند که این کشور به ده‌ها دانش‌جوی افغانستان که به‌خاطر کووید ۱۹ در کابل گیر مانده‌اند، با آغاز سال آیندۀ خورشیدی اجازه خواهد داد که  به‌طور تدریجی به آن کشور سفر کنند. افزون‌بر این توافق شده است که کشور ترکمستان برای دانش‌جویان افغانستان در بخش‌های نفت و گاز، خط‌ آهن و دیگر بخش‌های فنی، بورسیه‌های تحصیلی بدهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پیش از این نیز سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی در سفری به ایران، با مقام‌های این کشور روی مسایل اقتصادی، ترانزیتی و مهاجران گفت‌وگو کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: