عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، به تازه‌گی به یک نهاد تحقیقاتی در لاهور گفته است که رسانه‌های غربی در ۱۵ سال پسین تلاش کرده‌اند این کشور را در قضیۀ افغانستان بدنام کنند. نخست‌وزیر پاکستان افزوده است که رسانه‌ها در قبال پاکستان «بازی دوگانه» راه انداخته‌اند تا وجهۀ پاکستان را خدشه‌دار کنند. به گفتۀ او، هیچ کشور دیگری در ائتلاف آمریکا تا این حد زیان جانی و مالی ندیده است.

اما شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که پاکستان هم‌واره در راستای منافع خود، «سیاست دوگانه‌یی» را با غرب دنبال کرده است. آنان، پاکستان را به آسیب‌رساندن به افغانستان متهم می‌کنند. خپلواک زازی، آگاه مسائل بین‌الملل می‌گوید که جهان از معیارهای دوگانۀ پاکستان در قضیۀ افغانستان آگاه است و اکنون پاکستان می‌کوشد با چنین اظهاراتی خود را تبرئه کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

میربت‌خان منگل، از آگاهان سیاسی نیز به این باور است که پاکستان در قضیۀ افغانستان به‌دنبال منافع خود است. او می‌گوید که پاکستان با بازی دوگانۀ خود به تمام جهان آسیب رسانده است و اکنون می‌خواهد از فهرست خاکستری بیرون شود.

پیش از این، شماری از مقام‌های آمریکایی و دیگر مقام‌ها از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، پاکستان را متهم کرده بودند که سیاست دوگانه در قبال افغانستان را دنبال می‌کند. اخیراً شماری از مقام‌های بین‌المللی سیاست‌های دوگانۀ پاکستان را یکی از دلیل‌های شکست آمریکا و متحدانش در افغانستان عنوان کرده‌اند؛ اما پاکستان چنین ادعایی را رد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: