شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفته است که نشست سران سازمان همکاری اسلامی دربارۀ افغانستان به دعوت عربستان سعودی، با میزبانی پاکستان برگزار میشود. آقای قریشی هدف از برگزاری این نشست را جلوگیری از بدترشدن بحران انسانی و وضعیت اقتصادی در افغانستان خوانده است.

اما شماری از آگاهان سیاسی به نتیجۀ این نشست با میزبانی پاکستان خوشبین نیستند و می‌گویند که این نشست نباید در پاکستان برگزار شود. محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، به‌دلیل این‌که پاکستان و عربستان سعودی می‌خواهند موضوع رقابت میان‌خودی را رفع کنند، این نشست به درخواست عربستان سعودی و با میزبانی پاکستان برگزار می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای شریف می‌افزاید که اگر نشست سازمان همکاری اسلامی در کشور بی‌طرف دیگری برگزار شود، نتیجۀ مثبت‌تری خواهد داشت؛ زیرا به گفتۀ او، پاکستان در نشست‌های دیگر پیشنهاداتی را برای افغانستان مطرح کرده که مورد قبول طرف‌ها نبوده است.

نورشاه نورانی، دیگر آگاه سیاسی نیز تأکید می‌کند که اگر این نشست به‌جای پاکستان در کشور دیگری یا در عربستان سعودی برگزار شود، او نسبت به نتیجۀ آن خوشبین‌تر خواهد بود.

هرچند تاکنون روشن نیست که کسی به نماینده‌گی از امارت اسلامی افغانستان در این نشست شرکت می‌کند یا خیر، اما امارت اسلامی از نشست افتتاحیۀ سازمان همکاری اسلامی استقبال می‌کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

قرار است نشست سازمان همکاری اسلامی دربارۀ افغانستان با حضور نماینده‌گان کشورهای اسلامی و هم‌چنان نماینده‌گان سازمان ملل متحد، آمریکا، کشورهای اروپایی و بانک جهانی در تاریخ  نوزدهم دسامبر سال روان میلادی با میزبانی پاکستان برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: