عربستان سعودی روز گذشته از سازمان همکاری‌ اسلامی خواست که برای ارزیابی وضعیت جاری افغانستان، کمک‌های بشری به این کشور و شماری از موارد دیگر، نشست فوری برگزار کند. در پی این، پاکستان آماده‌‌گی خود را برای میزبانی از این نشست اعلام کرد.

با این حال، شماری از آگاهان سیاسی و روابط بین‌الملل برگزاری این نشست را به سود افغانستان می‌دانند. محمدحسن حقیار، آگاه سیاسی می‌گوید که ممکن است در این نشست به مقام‌های امارت اسلامی افغانستان قناعت داده شود تا بعضی از خواسته‌های مشروع شماری از کشورها مانند ایجاد حکومت همه‌شمول را بپذیرند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

محب‌الله شریف، آگاه روابط بین‌الملل به این باور است که کشورهای اسلامی باید از پیش مسئولیت‌‌های‌شان را در قبال افغانستان انجام می‌دادند. به گفتۀ آقای شریف، اگر عربستان سعودی از صلاحیت‌ها و اختیارات دینی خود به سود کشورهای خلیج استفاده نکند، این نشست به سود افغانستان تمام می‌شود.

این آگاه روابط بین‌الملل می‌افزاید که آماده‌‌گی پاکستان برای میزبانی از نشست سازمان همکاری‌ اسلامی برای رقابت کشورهای خلیج است؛ چون پاکستان در بسیاری از نشست‌ها با قطر همکاری کرده و اکنون هم ممکن است عربستان سعودی از آن کشور خواسته باشد که پس از این دربارۀ مسایل افغانستان با عربستان سعودی هم‌کاری کند. به گفتۀ او، اگر چنین باشد این نشست نتیجۀ مثبتی برای افغانستان نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که مقام‌های امارت اسلامی از برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی دربارۀ افغانستان استقبال کرده‌اند. احمدالله وثیق، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید، از این‌که عربستان سعودی از سازمان همکاری‌ اسلامی خواسته است دربارۀ افغانستان نشست فوری برگزار کند، پشتی‌بانی و استقبال می‌کنند و توقع دارند که این نشست مشکلات افغانستان را حل کند.

هم‌اکنون برای حل مشکلات افغانستان، گفت‌وگوها میان هیأت‌های آمریکا و امارت اسلامی در دوحۀ قطر جریان دارد و هنوز جزئیات این گفت‌وگوها اعلام نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: