نماینده‌گان اتحادیۀ اروپا و شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان روز گذشته دربارۀ افغانستان گفت‌وگو کردند. آنان با پخش اعلامیۀ مشترک از امارت اسلامی خواستند که برای جلوگیری از فاجعۀ انسانی و دیگر روی‌دادها، گفت‌وگوها را با سیاست‌مداران افغانستان برای تشکیل دولت فراگیر آغاز کند.

اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این اعلامیه می‌گوید که حکومت امارت اسلامی فراگیر است و کابینۀ آن هنوز در حال تشکیل‌شدن است. آقای کریمی دربارۀ گفت‌وگو با سیاست‌مداران پیرامون صلح می‌گوید، امارت اسلامی با کسی در تقابل نیست که گفت‌وگو کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او تأکید می‌کند، صحبت‌های نماینده‌گان اتحادیۀ اروپا و وزیر خارجۀ پاکستان که گفته‌اند امارت اسلامی گفت‌وگوها را با سیاست‌مداران افغانستان آغاز کند و یک دولت فراگیر تشکیل دهد، مداخله در امور داخلی افغانستان است. بلال کریمی می‌افزاید، این به شهروندان افغانستان بسته‌گی دارد که چه‌گونه حکومتی تشکیل دهند.

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی بر تشکیل دولت فراگیر تأکید می‌‌کنند، اما می‌گویند که این دولت نباید شامل مقام‌های فاسد پیشین باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

میربت‌خان منگل، آگاه سیاسی می‌گوید که اگر جهان با پیشنهاد حکومت فراگیر در تلاش است به سیاست‌مداران پیشین که متعهد به منافع خود بودند سهمی بدهد، مردم افغانستان آن را نمی‌پذیرند.

جامعۀ جهانی از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان بر ایجاد یک حکومت فراگیر در کشور تأکید می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: