حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ ایران با فواد حسین، وزیر خارجۀ عراق، در تهران دیدار کرده است.

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که در این دیدار دربارۀ آخرین تحولات در افغانستان گفت‌وگو شده است و دو طرف بر پشتی‌بانی از تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در این کشور تأکید کرده‌اند.

وزیر خارجۀ ایران در این دیدار گفته که به رسمیت‌شناختن حکومت سرپرست افغانستان، به تشکیل دولت فراگیر در این کشور وابسته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او دربارۀ اعتراضات شهروندان افغانستان در مقابل نماینده‌گی‌های ایران در کابل و هرات افزوده است که حضور جمع بزرگی از مردم و گروه‌های سیاسی افغانستان و تقدیم گل نشان‌دهندۀ این است که دشمنان مشترک دو کشور قادر نیستند با توطئه‌افکنی سبب بروز مشکلات و ناامنی در مرزهای مشترک و روابط دو طرف شوند.

شماری از شهروندان افغانستان در واکنش به تصویرها و ویدیوهای پخش‌شده مبنی بر آزار و اذیت مهاجران افغانستان در ایران، در مقابل سفارت و کنسولگری این کشور دست به اعتراض زدند. معترضان در هرات درب ورودی کنسولگری ایران را به آتش کشیده و به طرف ساختمان آن سنگ پرتاب کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران نیز در واکنش به این اعتراضات، خواهان تضمین امنیت سفارت و نماینده‌گی این کشور شده و گفت که حفاظت از امنیت مکان‌های دیپلماتیک، مسئولیت قطعی امارت اسلامی است. وزارت امور خارجۀ ایران نیز اعلام کرد که در اعتراض به حمله‌های انجام‌شده به نماینده‌گی‌های این کشور در کابل و هرات، کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده است.

اما یک روز پس از اعتراضات، شمار دیگر از شهروندان در مقابل سفارت ایران گل گذاشتند و از هم‌کاری‌های این کشور با افغانستان سپاس‌گذاری کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: