ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، گفته است که کشورهای همسایۀ افغانستان باید به شهروندان و گروه‌های سیاسی و قومی این کشور کمک کنند تا حکومت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان ایجاد شود.

رئیس‌جمهور ایران در یک نشست خبری مشترک با تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر، تأکید کرده است که اگر حکومت فراگیر در افغانستان تشکیل نشود، ناامنی به این کشور باز خواهد گشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیسی در این نشست افزوده که با امیر قطر دربارۀ مسایل منطقه‌یی از جمله مبارزه با تروریزم، وضعیت سیاسی افغانستان و قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو کرده است. او تأکید کرده که مبارزه با تروریزم یکی از اولویت‌های تهران و دوحه است.

پیش از این نیز، مقام‌های ایران و شماری از کشورهای دیگر بارها بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرده‌اند. اما امارت اسلامی می‌گوید که حکومت کنونی فراگیر است و نماینده‌گان همه اقوام در آن شامل‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که با گذشت حدود شش ماه از روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی افغانستان، هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. ایجاد حکومت فراگیر و همه‌شمول و تأمین حقوق بشر از پیش‌شرط‌های اساسی جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن این حکومت گفته شده ا‌ست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: