ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در سفرش به روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرده است. دو طرف در این دیدار دربارۀ وضعیتی که در افغانستان در حال شکل‌گیری‌ست، ابراز نگرانی کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، در این دیدار گفته که تنها راه برای ثبات و امنیت دایمی در افغانستان، ایجاد یک حکومت همه‌شمول با حضور همه اقوام و گروه‌ها در این کشور است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق اعلامیۀ مرکز اطلاعات ریاست‌جمهوری ایران، رئیسی تأکید کرده است که از تجربۀ هم‌کاری‌های ایران و روسیه در برابر هراس‌افگنی در سوریه، باید در افغانستان هم استفاده شود. به گفتۀ رئیس‌جمهور ایران، این کشور از ۴۰ سال گذشته همانند روسیه، در برابر ایالات متحدۀ آمریکا ایستاده است.

پیش از این نیز، ایران بارها به ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرده است. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران گفته بود که امارت اسلامی باید راه‌کاری را مطابق خواسته‌های شهروندان افغانستان در پیش گیرد که از سوی جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که با گذشت حدود پنج ماه از روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی افغانستان، هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. ایجاد حکومت فراگیر و  همه‌شمول و تأمین حقوق بشر از پیش‌شرط‌های اساسی جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن این حکومت گفته شده ا‌ست.

 .

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: