ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در جریان سفرش به دهلی‌ نو با نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند و دیگر مقام‌های این کشور دیدار و دربارۀ وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرده است. دو کشور با پخش اعلامیۀ مشترک، از وضعیت جاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و بر ایجاد حکومت همه‌شمول، تأمین حقوق بشر و ثبات دایمی در این کشور تأکید کرده‌اند.

در اعلامیۀ مشترک روسیه و هند آمده که رئیس‌جمهور روسیه با تأکید بر ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان، از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است تا حکومتی با شرکت همه اقوام و طرف‌ها ایجاد کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نخست‌وزیر هند هم‌چنان در این دیدار با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی افغانستان گفته که امیدوار است هرچه زودتر در این کشور ثبات دایمی تأمین شود. بر بنیاد اعلامیه، دو طرف تأکید کرده‌اند که افغانستان نباید به پناه‌گاه امنی برای هراس‌افگنان مبدل و از خاک این کشور برای تمویل و رُشد گروه‌های هراس‌افگن استفاده شود.

مقام‌های روسیه و هند در این دیدار بر افغانستان امن و دارای ثبات دایمی تأکید کرده و گفته‌اند که گفت‌وگوها و هم‌کاری‌های دوجانبه در زمینۀ انتقال کمک‌های بشری به افغانستان ادامه یابد. رهبران دو کشور افزوده‌اند که به آزادی و تمامیت ارضی افغانستان احترام دارند و در امور داخلی این کشور نیز مداخله نمی‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز، روسیه و هند با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان پس از سقوط دولت پیشین، این کشور را تهدیدی برای گسترس تروریسم به کشورهای منطقه خوانده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: