شماری از کشاورزان در حوزه‌های شرقی، غربی، شمالی و جنوبی کشور، به سلام‌وطندار می‌گویند که به دلیل توزیع‌نشدن کشت بدیل از سوی امارت اسلامی به آنان، امسال نیز در زمین‌های شان کوکنار کاشته اند. گلاب، کشاورز در لغمان، می‌گوید که به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به کشت بدیل، امسال کوکنار کاشته است؛ اما به گفته‌ی او، به تازگی مسئولان معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، کشت‌زارهای آنان را نابود کرده اند. این کشاورز، از امارت اسلامی می‌خواهد که به آنان زمینه‌ی کشت بدیل را فراهم کند. او می‌افزاید: «در روزهای نخست خشک‌سالی بود و ما مجبور شدیم که کوکنار کشت کنیم. امارت اسلامی، زمین‌های ما را تخریب کرده و ما می‌خواهیم که امارت اسلامی، به مردم کشت بدیل فراهم کند.»

گل‌مراد، دیگر کشاورز در یکی از ولایت‌های شمالی، می‌گوید که او نیز به دلیل نبود کشت بدیل و مشکلات اقتصادی، در زمین‌هایش کوکنار کاشته است. گل‌مراد، می‌افزاید: «به دلیل مشکلات اقتصادی، فقر و دست‌رسی‌نداشتن به کشت بدیل، زمین‌های خود را کوکنار کشت کردیم؛ اما امارت اسلامی کشت‌زارهای ما را از بین برد و ما می‌خواهیم به ما تخم بدیل توزیع شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، عبدالله، یک تن از کشاورزان در هرات، می‌گوید: «ما امسال کوکنار کشت کرده‌ایم؛ به دلیل این که امارت اسلامی به ما کشت بدیل فراهم نکرده بود و ما نیز توانایی آن را نداشتیم. از امارت اسلامی می‌خواهیم که کشت بدیل را به ما فراهم کند.»

حکمت‌الله، کشاورز در کندهار که نیز در زمین‌هایش کوکنار کاشته است، از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد که زمینه‌ی کشت بدیل را به آنان فراهم کنند. او می‌افزاید: «زمین‌های ما را کوکنار کشت کرده‌ایم و پس از آن امارت اسلامی آن‌ها را از بین برد. ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که کشت بدیل را در دست‌رس مردم قرار بدهد.»

در همین حال، بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله، می‌گوید که امسال بیش از یک هزار هکتار زمین را از کشت کوکنار در شماری از ولایت‌ها، پاک‌سازی کرده اند. آقای حبیب، می‌افزاید:  «امسال ۱۷۸۵ هکتار زمین را از کشت کوکنار پاک‌سازی کردیم و عملیات‌های ما جریان می‌یابد و در عملیات‌های وزارت امور داخله ۵۴۳ تن مواد مخدر کشف و ۲۰۰ کارخانه‌ی تولید و پروسس مواد مخدر تخریب شده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان در معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، می‌گویند که روند توزیع کشت بدیل به کشاورزان، به زودی آغاز خواهد شد. حسیب‌الله احمدی، رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر این وزارت، می‌گوید: «پس از پیروزی امارت اسلامی، برای ازبین‌بردن کشت‌زارهای مواد مخدر، ۵۵۱۰ عملیات انجام شده است و پس از صدور فرمان رهبر امارت اسلامی تا کنون، ۳۷۶۶ هکتار زمینی که در آن کوکنار کشت شده است را، نابود کرده‌ایم. پروسه‌ی کشت بدیل، به زودی در سراسر کشور آغاز خواهد شد.»

گفتنی است که در بهار سال گذشته‌ی خورشیدی، هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، با صدور فرمانی، کشت کوکنار و هر گونه مواد نشئه‌آور را در سراسر کشور به گونه‌ی مطلق ممنوع اعلام کرد. در این فرمان آمده که با متخلفان بر اساس شریعت اسلامی، برخورد خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: