گیاه طبی «هینگ» یا «انغوزه» به‌طور وحشی می‌روید و با شرایط اقلیمی افغانستان سازگاری دارد. این گیاه با نیاز کم به آب، در بیش‌تر ولایت‌های کشور قابل کشت است و با بهای بالایی که دارد، از چند سال به این‌سو بدیل خوبی به‌جای خشخاش/کوکنار​ شناخته شده است. کشاورزان در بادغیس نیز به کشت این گیاه روآورده‌اند و از مسئولان محلی این ولایت می‌خواهند که با آنان هم‌کاری کنند تا این گیاه را ترویج دهند.

عبدالواحد، یک تن از کشاورزان در بادغیس، می‌گوید: «تخمیناً ۴۵ سال می‌شود که دهقانی/کشاورزی می‌کنم، انغوزه خیلی یک کشت حلال، پاک و بی‌عیب است. به عوض این‌که تریاک کشت کنیم که حرام است و به ما بدبختی ایجاد می‌کند، تخم این گیاه را دولت باید به ما بدهد، خیلی مهربانی می‌کند.»

عبدالمومن، یک تن دیگر از کشاورزان در بادغیس، نیز می‌گوید: «انغوزه گیاه بسیار خوب است. گیاهی کوهی‌ست و بهتر است و قمیت خوبی دارد، زحمت هم که بکشی، زحمت آدم هم هدر نمی‌رود و مفید است. ما انتظار داریم که دولت با ما هم‌کاری کند و تخم بدهد و این خوب کشت است و ما کشاورز هستیم و به امید این‌که صدای ما را بشنوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کشاورزان در بادغیس هم‌چنان می‌گویند که گیاه هینگ دارای ریشه‌های ضخیم و گوشتی با شیره‌یی به رنگ شیر است و بوی تند دارد. به گفتۀ آنان، این گیاه به‌طور معمول در فصل خزان کشت می‌شود. آنان می‌افزایند که این گیاه به‌طور پاشیدن تخم و هم‌چنان غرس نهال کشت می‌شود و در بازار ارزش بالایی دارد.

محمدابراهیم، یک تن از فروشنده‌گان این گیاه در بادغیس، می‌گوید که یک کیلوگرام هینگ در بازارهای این ولایت تا ۱۰ هزار افغانی قیمت دارد. او می‌افزاید: «بعد از پنج سال یا بیش‌تر و کم‌تر ریشه می‌کند و ریشۀ آن کلان می‌شود؛ مانند لبلبو. بعد نیش می‌زند و سپس شیرۀ آن بیرون می‌شود و بعد شیرۀ آن را می‌گیرند و از ازرش بالایی برخوردار است. یک کیلوگرام آن ۱۰ هزار افغانی و بعضی وقت‌ها بیش‌تر و کم‌تر است.»

با این حال، محی‌الدین بشری، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری بادغیس، به سلا‌م‌وطندار می‌گوید که آنان برای رشد کشاورزی به‌ویژه ترویج گیاه هینگ و هم‌کاری با کشاورزان، برنامه‌های مؤثری را روی‌دست دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئولان محلی بادغیس و کشاورزان این ولاین می‌افزایند که از شیرۀ این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله قولنج، سرطان شکم، خروسک، کاهش فشار خون و دیگر موارد استفاده می‌شود. به گفتۀ آنان، این گیاه هم‌چنان کرم‌کُش و قارچ‌کُش بوده و از پودر آن در زمین‌های کشاورزی کار گرفته می‌شود. هینگ افغانستان کیفیت عالی دارد و به بهای بالا در​ بازارهای جهان به‌ فروش می‌رسد.

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: