عبدالحق آخوند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، امروز در برنامه‌ی گزارش‌دهی از فعالیت‌ها و دست‌آوردهای این اداره در یک سال گذشته، می‌گوید که اکنون در سراسر افغانستان حتا یک جریب زمینی که کوکنار یا چرس کشت شده باشد، وجود ندارد و آنان تمامی زمین‌های کشت مواد مخدر را از بین برده اند.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، می‌افزاید تنها افغانستان نیست که با مشکل مواد مخدر روبه‌رو است؛ بل جهان نیز با این مشکل گرفتار است.

عبدالحق آخوند می‌گوید: «در تمام افغانستان جایی را پیدا نمی‌کنید که کسی حتا یک جریب زمین را کوکنار یا چرس کشت کرده باشد؛ اگر کشت هم کرده باشد، ما آن را از بین برده‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، حسیب‌الله احمدی، رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، در این نشست می‌گوید که در یک سال گذشته ۲۰۰۰ تن از کارمندان این وزارت در مرکز و ولایت‌ها از کار برکنار شده اند.

او علت این برکناری‌ها را، حضورنداشتن کارمندان به وظایف شان می‌داند. آقای احمدی می‌افزاید که آنان هم‌چنان در یک سال گذشته ۲۰۷۲ تن را در مرکز و ولایت‌ها استخدام کرده اند.

از سویی هم، شماری از آگاهان مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که هرچند در مقایسه با سال‌های گذشته گراف کشت مواد مخدر کاهش یافته؛ اما محو کلی آن در کوتاه‌مدت ناممکن است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آگاهان به این باور اند تا زمانی که بدیل مواد مخدر به کشاورزان افغانستان پیشنهاد نشود، مواد مخدر هم‌چنان در افغانستان پابرجا خواهد بود. آنان فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر ممنوعیت کشت و قاچاق مواد مخدر را سودمند می‌خوانند؛ اما برای محو کامل آن بسنده نمی‌دانند.

گفتنی ا‌ست که معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله در یک سال گذشته در نتیجه‌ی یک هزار و ۷۳۳ عملیات، یک هزار و ۹۵ تن را بازداشت کرده است. این معینیت، هم‌چنان در یک سال پسین ۷۸.۴  هکتار زمین کشت مواد مخدر را از بین برده و بیش از ۴۸ هزار و یک معتاد را جمع‌آوری کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: