صدها تن همه‌روزه از «چوک تریاک» در شهر ترینکوت، مرکز ارزگان که در ۵۰ متری مقام این ولایت قرار دارد، بازدید و مواد مخدر را آزادانه خریدوفروش می‌کنند.

خیرالله و حمیدگل، دو تن از باشنده‌گان ارزگان و از فروشنده‌‌گان مواد مخدر در این ولایت، می‌گویند که در سال‌های گذشته تریاک را تا مدتی پس از  برداشت نگه می‌داشتند؛ اما ام‌سال که قیمت‌ها افزایش یافته است، بلافاصله تریاک خود را برای فروش به «چوک تریاک» می‌آورند.

آنان می‌افزایند که بی‌هیچ محدودیتی مواد مخدر را خریدوفروش می‌کنند. صدها تن دیگر همانند خیرالله و حمیدگل همه‌روزه در «چوک تریاک» در ترینکوت، سرگرم خریدوفروش مواد مخدر هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از قاچاق‌بران مواد مخدر در ارزگان به سلام‌وطندر می‌گویند که از زمان اعلام فرمان امارت اسلامی مبنی بر ممنوعیت کشت کوکنار و هرگونه مواد مخدر و نشه‌آور در کشور، بهای تریاک و تجارت آن به‌شدت افزایش یافته است.یکی از قاچاق‌بران که نخواست نامش گرفته شود، می‌گوید که با اعلام ممنوعیت کشت کوکنار و هرگونه مواد مخدر و نشه‌آور در کشور، به اندازۀ ۱.۵ میلیون افغانی تریاک که پیش از این خریده بود، اکنون بهای آن به ۸ میلیون افغانی افزایش یافته است. به گفتۀ او، اکنون بهای هر کیلوگرام تریاک از ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار افغانی‌ست.

با این حال، محمدآصف، رئیس اطلاعات و فرهنگ ارزگان، می‌گوید که آنان در تلاش‌اند تا جلو افرادی که کار خریدوفروش مواد مخدر را می‌کنند، بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این همه، باشنده‌گان ارزگان خواستار ممنوعیت خریدوفروش مواد مخدر در بازارهای این ولایت‌اند و می‌گویند که خریدوفروش مواد مخدر در قلب شهر، سبب ناامنی می‌شود.

این در حالی‌ست که براساس فرمان امارت اسلامی، کشت و استعمال مواد مخدر در افغانستان ممنوع شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: