یان مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان، از فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، دربارۀ ممنوع‌کردن کشت و تولید کوکنار در کشور، استقبال کرده است.

او در توییترش نوشته که غیرقانونی‌شدن کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان «نخستین گام مثبت» است، اما «عملی‌کردن این تصمیم مهم است.»

کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان تأکید کرده است که داشتن زراعت سالم و قانونی به اقتصاد افغانستان و در نهایت به شهروندان این کشور کمک خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی دو روز پیش با صدور یک فرمان کشت کوکنار و هرگونه مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان ممنوع اعلام کرد. در این فرمان آمده است که از تاریخ صدور آن، کشت کوکنار در تمام کشور «به‌طور مطلق منع است و هیچ کسی نمی‌تواند به کشت آن تلاش کند.»

رهبر امارت اسلامی گفته است که اگر کسی با این فرمان تخلف کند، کشت او از بین برده می‌شود و با متخلف نیز براساس شریعت اسلامی برخورد خواهد شد. طبق فرمان هبت‌الله آخوندزاده، در سراسر کشور استعمال و انتقال، خریدوفروش، واردات و صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشه‌آور مانند شراب، هروئین، شیشه، تابلیت که (K)، چرس و غیره هم‌چنان جداً ممنوع است.

رهبر امارت اسلامی تأکید کرده است که تعمیل این فرمان لازمی‌ست و اگر کسی با آن محالفت کند از سوی نهادهای عدلی و قضایی تعقیب و مجازات می‌شود

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما یک روز پس از صدور این فرمان، بهای مواد مخدر در ولایت‌های جنوبی کشور به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است. شماری از کسانی که در ولایت‌های ارزگان و کندهار مصروف کاروبار تریاک‌اند، به سلام‌وطندار می‌گویند که بهای تریاک در مقایسه با گذشته دو برابر شده است.

به گفتۀ آنان، بهای یک کیلوگرام تریاک در گذشته ۸ هزار افغانی بود؛ اما اکنون بهای هر کیلوگرام تریاک به ۱۶ هزار افغانی یا ۳۲ هزار کلدار پاکستانی معامله می‌شود. آنان می‌افزایند که بهای یک کیلوگرام تریاک پخته در گذشته ۱۳ هزار افغانی بود؛ اما اکنون به ۲۵ هزار افغانی رسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: