یک روز پس از ممنوعیت کشت، استفاده و خریدوفروش مواد مخدر، بهای آن در ولایت‌های جنوبی کشور به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است. شماری از کسانی که در ولایت‌های ارزگان و کندهار مصروف کاروبار تریاک‌اند، به سلام‌وطندار می‌گویند که بهای تریاک در مقایسه با گذشته دو برابر شده است.

به گفتۀ آنان، بهای یک کیلوگرام تریاک در گذشته ۸ هزار افغانی بود؛ اما اکنون بهای هر کیلوگرام تریاک به ۱۶ هزار افغانی یا ۳۲ هزار کلدار پاکستانی معامله می‌شود. آنان می‌افزایند که بهای یک کیلوگرام تریاک پخته در گذشته ۱۳ هزار افغانی بود؛ اما اکنون به ۲۵ هزار افغانی رسیده است.

عبدالباقی (نام مستعار)، در کندهار کاروبار تریاک را پیش می‌برد. او به سلام‌وطندار می‌گوید: «از دی‌روز زمانی که تریاک ممنوع شد، بهای آن افزایش یافته است. در گذشته یک سیر تریاک خوب به ۷۰ تا ۸۰ هزار کلدار پاکستانی خریدوفروش می‌شد و اکنون این قیمت به ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار کلدار افزایش یافته است. قیمت یک کیلوگرام تریاک پخته در گذشته ۲۵ هزار کلدار بود و اکنون به ۵۰ هزار کلدار رسیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بهای تریاک خام و پخته در ولایت ارزگان نیز دو برابر شده است. یکی از قاچاق‌بران تریاک که نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که بهای مواد مخدر ثابت نیست و اگر کشت کوکنار به‌طور واقعی ممنوع شود، قیمت آن افزایش می‌یابد. او می‌گوید: «در گذشته قیمت یک سیر تریاک در ارزگان ۷۰ هزار کلدار بود و از دی‌روز به این‌سو قیمت یک سیر تریاک به ۱۴۰ هزار کلدار افزایش یافته است.»

هرچند کشاورزان کوکنار در ولایت‌های جنوبی از افزایش بهای تریاک خوش‌حال‌اند؛ اما از امارت اسلامی می‌خواهند که کشت بدیل را به آنان ارائه کند. حبیب‌الله، یکی از کشاورزان کندهاری به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما از افزایش بهای تریاک خیلی خرسندیم، اما امارت اسلامی اعلام کرد که از این پس اجازۀ کشت تریاک را به ما نمی‌دهد. امارت اسلامی باید اول برای ما کشت بدیل پیدا کند، پس از آن کشت تریاک را ممنوع کند. در این خشک‌سالی به‌جز تریاک، هیچ چیز دیگری مصارف را تکمیل نمی‌تواند.»

این در حالی‌ست که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی روز گذشته با صدور یک فرمان کشت کوکنار و هرگونه مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان ممنوع اعلام کرد. در این فرمان آمده است که از تاریخ صدور آن، کشت کوکنار در تمام کشور «به‌طور مطلق منع است و هیچ کسی نمی‌تواند به کشت آن تلاش کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رهبر امارت اسلامی گفته است که اگر کسی با این فرمان تخلف کند، کشت او از بین برده می‌شود و با متخلف نیز براساس شریعت اسلامی برخورد خواهد شد. طبق فرمان هبت‌الله آخوندزاده، در سراسر کشور استعمال و انتقال، خریدوفروش، واردات و صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشه‌آور مانند شراب، هروئین، شیشه، تابلیت که (K)، چرس و غیره هم‌چنان جداً ممنوع است.

رهبر امارت اسلامی تأکید کرده است که تعمیل این فرمان لازمی‌ست و اگر کسی با آن محالفت کند از سوی نهادهای عدلی و قضایی تعقیب و مجازات می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: