کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار فراهم‌شدن زمینۀ مشارکت برابر زنان در روند صلح افغانستان شده است و می‌گوید که بی‌حضور زنان نمی‌توان به صلح رسید.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی زن، خواستار دخیل‌شدن زنان در تمام مراحل روند صلح افغانستان شد. بانو اکبر تأکید می‌کند که حضور کم‌رنگ زنان در این روند نمی‌تواند افغانستان را به صلح برساند.

در همین حال، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز با نشر اعلامیه‌یی به مناسبت روز جهانی زن، بر نقش اصلی زنان در تمام سطوح روند صلح تأکید کرده است.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید: «روند صلح رهبران قدرت‌مند زن افغان را به صحنه آورده است که به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان مذاکره کنند و در جوامع خود از حل مسالمت‌آمیز منازعات حمایت کرده‌اند. توان‌مندسازی این زنان و گسترش مشارکت زنان برای اطمینان از صلح عادلانه و پایدار که از حقوق همه افغان‌ها محافظت می‌کند، امری حیاتی خواهد بود».

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که به گفتۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر، زنان از قربانیان اصلی ادامۀ جنگ و افزایش خشونت‌ها در افغانستان‌اند. این کمیسیون آغاز سال ۲۰۲۱ را آغاز تلخ برای زنان عنوان می‌کند و می‌گوید، از آغاز این سال تاکنون ۶ زن به دلیل فعالیت‌های اجتماعی به قتل رسیده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: