مسئولان ریاست معارف لوگر، می‌گویند که ۳۶ درصد مکتب‌های این ولایت ساختمان ندارد. شاه‌پور عرب، سخن‌گوی ریاست معارف لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که از میان ۲۷۵ مکتب در شهر پل‌علم، مرکز این ولایت و شش ولسوالی آن، ۱۰۰ مکتب آن ساختمان ندارد.

به گفته‌ی او، نبود ساختمان برای این مکتب‌ها روی ارائه‌ی خدمات آموزشی در این ولایت، تأثیر منفی گذاشته است. «نیاز است تا وزارت معارف و نهادهای کمک‌کننده برای این مکتب‌ها ساختمان بسازند.»

آقای عرب می‌افزاید که ساختمان شماری از مکتب‌ها به دلیل نبود بودجه در دولت پیشین، نیمه‌کاره باقی مانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آموزگاران مکتب‌های بدون ساختمان در لوگر، به سلام‌وطندار می‌گویند؛ دانش‌آموزانی که زیر خیمه‌ها درس می‌خوانند، بیش‌تر روزها به دلیل گرمای خورشید یا بارش باران، به درس‌های شان حاضر نمی‌شوند.

این آموزگاران، می‌گویند که بارها برای فراهم‌کردن ساختمان وعده دریافت کرده اند؛ اما هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشده است.

کم‌توجهی به سکتور آموزش‌وپرورش در حکومت‌های پیشین افغانستان و ناتوانی حکومت کنونی، سبب شده است که شمار بسیاری از دانش‌آموزان در سراسر افغانستان به دلیل نداشتن تعمیر برای مکتب، از درس باز بمانند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

احمدفیصل، یک تن از دانش‌آموزان در لوگر، می‌گوید: «از وزارت معارف و نهادهای کمک‌کننده می‌خواهم برای مکتب‌هایی که دانش‌آموزان شان اکنون در فضای باز درس می‌خوانند، ساختمان بسازند.»

به گفته‌ی دانش‌آموزان در لوگر، آن‌ها در روزهای بارانی و توفانی نمی‌توانند به درس‌های شان حاضر شوند.

در ساختار ریاست معارف لوگر ۳۱۰ مرکز آموزشی، به شمول ۲۷۵ مکتب وجود دارد که به ۱۵۰ هزار دانش‌آموز پسر و دختر، خدمات آموزشی ارائه می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: