جنگ‌های چند سال پسین در کشور، ساختمان‌های بسیاری از مکتب‌ها در شماری از ولسوالی‌های ولایت فاریاب را تخریب کرده است. در این میان، ولسوالی خواجه‌سبزپوش این ولایت یکی از ولسوالی‌هایی‌ست که به‌شدت از این جنگ‌ها آسیب دیده و هیچ ساختمان مکتبی در آن سالم نمانده است.

مولوی سلمان، آمر معارف ولسوالی خواجه‌سبزپوش فاریاب می‌گوید که در پی جنگ‌ها و حمله‌های هوایی طرف‌های درگیر، ساختمان‌های تمامی مکتب‌های دخترانه و پسرانۀ این ولسوالی تخریب شده‌ و قابل استفاده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، قرار است به‌زودی سال آموزشی جدید آغاز شود، اما ساختمان ۲۷ مکتب دخترانه و پسرانه در این ولسوالی تخریب شده‌‎ و هیچ مکتبی سالم باقی نمانده است.

آمر معارف ولسوالی خواجه‌سبزپوش می‌افزاید که هنوز هیچ امکاناتی برای معارف این ولسوالی به‌منظور پیش‌برد آموزش و پرورش وجود ندارد و تلاش می‌شود که در هماهنگی با بزرگان قومی، دانش‌آموزان در خانه‌ها آموزش داده شوند.

خدایار، یک تن از بزرگان قومی این ولسوالی نیز می‌گوید که نگران آیندۀ فرزندان‌شان هستند و با این‌که بارها صدا بلند کرده‌اند؛ تاکنون هیچ‌گونه هم‌کاری و توجه در راستای معارف این ولسوالی انجام نشده است.

به گفتۀ این بزرگ قومی، تا چند روز دیگر درس‌های مکتب‌ها آغاز می‌شود، اما هیچ مکتبی و دیگر امکاناتی برای فرزندان‌شان وجود ندارد و آنان با بی‌سرنوشتی روبه‌رو اند.

خال‌محمد، یکی دیگر از باشنده‌گان ولسوالی خواجه‌سبزپوش تأکید می‌کند در صورتی که به وضعیت معارف در این ولسوالی توجه نشود، فرزندان‌شان بی‌سواد به‌ بار می‌آیند.

او از جامعۀ جهانی می‌خواهد که برای رسیده‌گی به وضعیت معارف، در زمینۀ بازسازی ساختمان مکتب‌ها و پشتی‌بانی آموزش و پرورش، کمک کند.

با این حال، سید حفیظ‌الله، رئیس معارف فاریاب با تائید مشکلات مکتب‌ها در این ولسوالی می‌گوید که هم‌اکنون در این ولایت ۲۰۰ مکتب ساختمان ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که نبود ساختمان مکتب و نیز کم‌بود دیگر امکانات آموزشی در ولایت‌های مختلف کشور هم‌واره دانش‌آموزان و آموزگاران را با چالش روبه‌رو کرده است. هرچند مقام‌های دولت پیشین بارها بر فراهم‌کردن امکانات بیش‌تر آموزشی و اعمار ساختمان‌های جدید مکتب‌ها تعهد کردند، اما تاکنون کم‌بودی‌ها در این زمینه وجود دارد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: