شماری از آسیب‌دیدگان دومین زمین‌لرزه‌ی نیرومند در روستای «شکرآب» ولسوالی گلران هرات، با شکایت از بی‌توجهی مسئولان و نهادهای کمک‌رسان در زمینه‌ی رسیدگی به وضعیت شان، می‌گویند که با گذشت دو هفته از این زمین‌لرزه، هنوز کمک کافی دریافت نکرده اند. آن‌ها، می‌افزایند که در اثر این زمین‌لرزه، داروندار شان زیر آوار شد و اکنون حتا لقمه‌نانی برای سیرکردن شکم خود و فرزندان شان ندارند.

گل‌احمد، باشنده‌ی روستای شکرآب، می‌گوید: «قلعه‌ی ما کامل خراب شده است، مال‌های ما در دشت است، مواد غذایی مان در زیر آوار باقی مانده، کودکان ما را یخ زده، روزانه آن‌ها را برای تداوی با پول شخصی خود به شفاخانه‌ی ولسوالی انتقال می‌دهیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

باشندگان روستای شکرآب، می‌گویند که همسران و کودکان شان به دلیل نداشتن سرپناه، سرما و دست‌رسی‌نداشتن به غذا و آب، تلف شده اند. آن‌ها، از حکومت سرپرست و نهادها خواهان کمک‌های صحی و غذایی به باشندگان این روستا اند.

عبدالشکور، دیگر باشنده‌ی روستای شکرآب، می‌گوید: «از حکومت و نهادهای خارجی تقاضا داریم تا هرچه زودتر به ما رسیدگی کنند؛ به خاطر این که کودکان و زنان ما به دلیل سرما از بین رفته اند و می‌روند.»

با این حال، مسئولان کمیته‌ی تنظیم کمک‌ها در هرات، می‌گویند که تمامی کمک‌ها به گونه‌ی شفاف به باشندگان بخش‌های آسیب‌دیده از زمین‌لرزه‌ها در این ولایت، توزیع می‌شود.

عبدالقدیر ناصر، رییس این کمیته، می‌گوید که کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان ولسوالی‌های زنده‌جان، گلران، رباط سنگی و انجیل، توزیع شده است. او، می‌افزاید: «به خاطر مشخص‌شدن آسیب‌دیدگان، پلان‌هایی روی دست است و همه‌روزه، کارمندان در حال سروی اند؛ قبلاً هم کمک‌ها توزیع شده است و به تمام مردمی که آسیب دیده اند نیز کمک‌ها توزیع خواهد شد.»

از سویی هم، مسئولان کمیسیون رسیدگی به زلزله‌زدگان هرات، خواهان هم‌کاری برای ساخت خانه و توزیع خیمه‌های بیش‌تر به باشندگان ولسوالی‌های آسیب‌دیده از زمین‌لرزه، اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمدبشر حلیمی، مسئول این کمیسیون، می‌گوید که تا کنون به شماری از باشندگان مناطق آسیب‌دیده از زمین‌لرزه، خیمه توزیع نشده است. او، می‌افزاید: «ما فعلاً به دو چیز بسیار ضرورت داریم که یکی ساخت خانه است؛ چون منطقه سرد است و در خیمه زندگی نمی‌شود و دوم، کم‌بود خیمه برای باشندگان شماری از مناطق آسیب‌دیده است.»

بر اساس آمار پخش‌شده، در اثر وقوع زمین‌لرزه‌ها در دو هفته‌ی گذشته در هرات، بیش از سه هزار خانه ویران شده و بیش از ۱۲ هزار خانواده آسیب‌ دیده اند. هم‌چنان، در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ها، بیش از ۱۵۰۰ تن جان باخته و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر زخمی شده ‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: