با این که بیش از دو هفته از زمین‌لرزه‌‌ی مرگ‌بار در هرات می‌گذرد، شماری از باشندگان در برخی از مناطق این ولایت می‌گویند که به برخی از امکانات هنوز هم دست‌رسی‌ ندارند.

به گفته‌ی این باشندگان، بسیاری از زلزله‌زدگان در هرات حتا هنوز خیمه‌‌ای برای سپری‌کردن شب‌های سرد در دست‌رس ندارند و بیش‌تر کودکان آن‌ها به دلیل سرما بیمار شده‌ اند.

باشندگان در شماری از منطقه‌های زلزله‌زده در هرات، می‌‌افزایند که به آب آشامیدنی، برق، خدمات صحی و برخی دیگر از امکانات زندگی، دست‌رسی ندارند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمد، باشنده‌ی منطقه‌ی «چهارسونک» هرات، می‌گوید کودکانی که به دلیل سرمای شب بیمار شده‌ اند، به خدمات صحی نیز دست‌رسی ندارند.

او می‌افزاید: «آواره شده‌ایم، خانه‌های ما چپه شده، دیوارها چپه شده است. دو هفته می‌شود در دشت هستیم، طفل‌ها مریض شده اند، نه به ما رسیدگی می‌شود و نه چیزی داریم. به ما کمک کنید، ملت دربه‌در شده است.»

محمدعیسا، باشنده‌ی شهرک جبرئیل هرات، می‌گوید: «همان دو روز که زلزله آمد، به بعد کودکان همگی در کوچه اند، مریضی زیاد است، دارویی وجود ندارد، آب آشامیدنی گل‌آلود شده است، خیمه نداریم، دیوارها ترک کرده است، احساس خطر داریم، داخل رفته نمی‌توانیم.»

عبدالرحیم، باشنده‌ی ولسوالی رباط‌سنگی هرات، نیز می‌گوید: «خیمه نداریم، چادر هم نداریم، کمپل را در دور چوب‌ها گشتانده شبانه زندگی می‌کنیم. خانه‌های ما از بین رفته، همان خانه‌ها هم که خیلی تخریب نشده است، قابل زیستن نیست. آب نیست، در قسمت آب خیلی مشکلات داریم، کلینیک هم دور است، برق نیست.»

با این حال، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اما می‌گویند که به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، کمک‌های غذایی، غیرغذایی و صحی انجام شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، چهار نهاد بین‌المللی، روز شنبه، ۲۹ میزان، برای بررسی زیان‌های واردشده از زمین‌‌لرزه‌ی مرگ‌بار هرات و نیازسنجی آسیب‌دیدگان، تعهدنامه‌ای را به امضا رسانیدند.

برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد، بانک جهانی، اتحادیه‌ی اروپا و بانک توسعه‌ی آسیایی، هدف از امضای این نامه را، تعهد جمعی بین‌المللی برای رسیدگی به نیازهای افراد آسیب‌دیده و کمک به آسیب‌دیدگان برای بهبود از ویرانی، عنوان کرده اند.

زمین‌لرزه‌های پی‌هم در بیش از دو هفته‌ی گذشته در هرات، به ویرانی‌های گسترده منجر شده که در نتیجه ۳۳۳۰ خانه ویران شده است و بیش از ۱۲ هزار خانواده آسیب‌ دیده اند. در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه، بیش از ۱۵۰۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: