برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۹ میزان) با پخش ویدیویی از منطقه‌های زلزله‌زده در هرات، گفته است که بازماندگان این زمین‌لرزه شبها را در خرابه‌ها سپری می‌کنند و خانه‌ای برای بازگشت ندارند.

فیلیپ کروف، مسئول بخش ارتباطات برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز در ویدیویی در حساب کاربری «ایکس» این برنامه، گفته است که بازماندگان زمین‌لرزه‌ی نیرومند چهار روز پیش‌ در هرات، گرسنه و هراسان اند.

فیلیپ کروف، افزوده است: «من این جا در دهکده‌ای ایستاده‌ام که در زلزله‌ی چند روز پیش کامل با خاک یک‌سان شده است. در این زلزله، صدها تن کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده اند. کسانی که زنده مانده اند، وحشت‌زده و گرسنه هستند. بسیاری با سرپناه اندک شب سرد را بیرون در میان خرابه‌ها سپری می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، نیز ناوقت دیروز با پخش گزارشی در حساب کاربری «ایکس» این نهاد گفته است که بیش از ۱۲ هزار تن در زمین‌لرزه‌های اخیر در هرات آسیب دیده اند.

در حساب کاربری «ایکس» این نهاد، آمده است: «تخمین زده می‌شود که ۱۲۱۱۰ تن که شامل ۱۷۳۰ خانواده است، در پنج ولسوالی هرات در اثر زلزله آسیب دیده اند. در ولسوالی زنده‌جان ۱۰۰ درصد خانه‌ها ویران شده و بدترین منطقه‌ی زلزله‌زده است. ۴۸۵ تن دیگر که شامل ۱۹۱ مرد و ۲۹۴ زن اند، مفقود شده اند. هم‌چنین ۳۳ خردسال بدون هم‌راه، ۱۷ سال‌مند بدون هم‌راه و ۵۳ زن سرپرست خانوار، شناسایی شده اند.»

اوچا، در این گزارش تأکید کرده است که بازماندگان، نیاز شدید به سرپناه اضطراری، آب آشامیدنی، غذا، پتو و لباس دارند. بازماندگان، نیز از رسیدگی‌نشدن به مشکلات شان شاکی اند.

فاطمه، ثریا و بی‌بی‌کو، از بازماندگان زمین‌لرزه در زنده‌جان هرات، می‌گویند که تا کنون حتا نیازهای اولیه‌ی زندگی شان را دریافت نکرده اند. فاطمه می‌گوید: «چادر نداریم، صابون و شامپو، ریز و پاش، گاز و چای‌جوش، هیچی نداریم.»

ثریا، می‌افزاید: «زلزله شد، خانه‌ی ما چپه شده، دو نفر شهید دادیم. دیگر نفرهای ما در شفاخانه است. تا از شفاخانه از پیش مریض آمدم، خیمه‌ی ما را هم بردند. دیگر تا هنوز کمکی به ما نرسیده است.»

بی‌بی‌کو، نیز می‌گوید: «از روزی که زلزله شده است، هیچی نخورده‌ایم. همان روزی که زلزله شد، چای خورده بودیم.»

با این همه، قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، امروز در نشستی اما از آمادگی و امکانات کامل این وزارت برای درمان آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت عامه، می‌گوید: «به شکل خیمه، تیم‌های صحی ایجاد کرده‌ایم. تقریباً ۵۲ تیم کمکی موبایل هیلپ در منطقه رسیده که مکمل آمبولانس‌ها، داکتر/پزشک قابله و نرس‌ها/پرستار‌ها بوده اند. حالا هم مناطق را تقسیم و تیم‌های صحی را مستقر کرده‌ایم. ما ۶۰ تیم صحی داریم که به مریض‌ها رسیدگی می‌کنند و ۵۰ تا ۶۰ آمبولانس داریم.»

سرپرست وزارت صحت عامه، تأکید می‌کند که تلاش‌ها هنوز هم برای تهیه‌ی آب پاک، تغذیه‌ی درست و سالم و سرپناه، برای بازماندگان زمین‌لرزه در هرات جریان دارد.

این در حالی است که بامداد امروز نیز زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶.۳ درجه‌ی ریشتر، مناطقی در شمال هرات را تکان داد که به گفته‌ی وزارت صحت عامه، در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه تا کنون ۱۳۰ تن زخمی شده اند، یک تن جان باخته است و بسیاری از خانه‌ها ویران شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: