آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در ولسوالی زنده‌جان هرات، می‌گویند که با نزدیک‌شدن زمستان، گذراندن شب‌های سرد زیر خیمه برای شان دشوار است و از حکومت سرپرست می‌خواهند که هرچه زودتر به آن‌ها سرپناه مناسب ایجاد و به وضعیت شان رسیدگی کند.

میراحمد، یکی از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در روستای «نایب‌رفیع» ولسوالی زنده‌جان، خواهان رسیدگی فوری مسئولان به وضعیت ‌او و خانواده‌اش است. میراحمد، می‌گوید: «از حکومت خواستار این هستم که برای ما مکانی را بسازد تا حداقل کودکان ما در یک مکان گرمی باشند، زمستان هم نزدیک است و منطقه‌ی سرد شده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، باشندگان روستای «وردک‌های» ولسوالی زنده‌جان، می‌گویند که این منطقه با نزدیک‌شدن زمستان بسیار سرد می‌شود و اگر آن‌ها سرپناه مناسب نداشته باشند، از شدت سرما کودکان شان را از دست می‌دهند.

بسم‌الله، باشنده‌ی این روستا، می‌گوید: «غذا، کمپل و خیمه آمده؛ ولی فعلاً نیاز به جا و مکان داریم که سرپناهی در زمستان داشته باشیم. ۱۰۶۰ نفر نفوس این قریه بود، تمام خانه‌ها در زمین‌لرزه‌ی اول هموار و ویران شده است.»

در همین حال، مسئولان امارت اسلامی، می‌گویند که به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در ولسوالی زنده‌جان هرات، خانه‌های معیاری می‌سازند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، می‌گوید: «مردمانی که متضرر شده اند، برای نجات آن‌ها، تمام شب از تمام امکانات کار گرفته‌ایم. تمام نهادها و وزارت‌خانه‌های مربوط مصروف اند که کمک‌های عاجل را به آن‌ها برسانند و ما دیدیم که کمک‌ها را رسانده بودند. برای شان سرپناه موقت ساخته اند؛ مانند خیمه، ترپال و دیگر اشیا. امارت اسلامی افغانستان ان‌شاءالله به این متعهد است خانه‌های ویران‌شده که شمار شان به ۱۵۰۰ می‌رسد را پخته و اساسی، می‌سازد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به تازگی، آلمان پنج میلیون یورو، چین ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی، نهاد خیریه‌ی «ملک سلمان» در عربستان سعودی مواد خوراکی و غیرخوراکی به ارزش دو میلیون دالر، ایران و ترکیه نیز به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، کمک کرده اند.

عبدالسلام بارکزی، مدیر مالی و اداری اداره‌ی مبارزه با حوادث طبیعی هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که عملیات جست‌وجو و نجات در ولسوالی زنده‌جان جریان دارد.

بر اساس معلومات مسئولان محلی در هرات، در نتیجه‌ی زمین‌لرزه، تا کنون بیش از ۲۴۴۵ تن جان باخته و ۲۴۴۰ تن زخمی شده اند و خانه‌های مسکونی تمامی ۱۳ روستا در ولسوالی زنده‌جان به گونه‌ی کامل ویران شده و صدها خانه‌ی دیگر نیز در مناطقی دیگر آسیب دیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: