در سال روان، حدود ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی به کاشت پنبه اختصاص یافته و کشاورزان در این ولایت، می‌گویند که حاصلات آن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. آن‌ها، از مسئولان می‌خواهند که در زمینه‌ی فروش آن با کشاورزان کمک کنند.

محمداسماعیل، کشاورز در ولسوالی قرغه‌ای لغمان که در سه جریب زمین پنبه کاشته است، می‌گوید درآمدی که هر سال از فروش محصولات پنبه به دست می‌آورد، حتا هزینه‌ی مواد مصرفی برای کاشت آن را تأمین نمی‌کند. محمداسماعیل، می‌افزاید که در این زمینه با او هیچ کمکی نشده است. «به اندازه‌ای برایش زحمت کشیدم و در بیخ هر بوته جداگانه کود ریختم؛ اما حالا که محصول خوبی برداشت کرده‌ام، هیچ بازاری وجود ندارد. خواست من این است که دولت در این زمینه باید ما را یاری کند؛ اگر به ما کمک نشود، ممکن است در آینده مردم از کاشت پنبه دست بکشند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

کشاورزان در لغمان، از حکومت سرپرست می‌خواهند که در بخش بازاریابی برای فروش حاصلات پنبه توجه جدی داشته باشند.

جاوید، دیگر کشاورز در لغمان، می‌گوید افزون بر نبود بازار، در زمینه‌ی جمع‌آوری حاصلات پنبه نیز با مشکل روبه‌رو است. او می‌گوید: «آن را با مشقت زیادی پاک می‌کنیم؛ اما وقتی آن را به بازار عرضه می‌کنیم، به بهایی می‌خرند که حتا دوست نداریم آن را بفروشیم. امیدوارم دولت هرچه زودتر مشکل ما را حل کند.»

کارشناسان امور کشاورزی، می‌گویند که حاصل‌دهی پنبه در ولایت‌های شرقی کشور خوب است و اگر حکومت در بخش بازاریابی برای آن توجه کافی نداشته باشد، تولید پنبه در آن کاهش می‌یابد. به گفته‌ی آن‌ها، کشاورزان در لغمان هنوز هم برای کاشت و جمع‌آوری محصولات پنبه از روش سنتی استفاده می‌کنند و نیاز است که به آن‌ها روش‌های مدرن آموزش داده شود. «نبود بذر اصلاح‌شده، ماشین پروسس، نبود بازار و ذخیره‌گاه برای پنبه و نبود دارو برای پیش‌گیری از بیماری‌ها، از جمله مشکلات بزرگی است که کشاورزان با آن روبه‌رو اند.»

از سویی هم، فروشندگان پنبه در لغمان، می‌گویند که بازار فروش پنبه در این ولایت، نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

نعمان، فروشنده‌ی پنبه در شهر مهترلام، مرکز لغمان، می‌گوید: «ما انواع مختلف پنبه را می‌فروشیم؛ اما بازار پنبه‌ی وطنی نسبت به گذشته کم‌رنگ شده است؛ زیرا قیمت آن بیش‌تر است و وضعیت اقتصادی مردم خوب نیست؛ به همین دلیل مردم اکنون پنبه‌ی ماشینی یا گازی می‌خرند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری لغمان، می‌گویند که کاشت پنبه در این ولایت نسبت به گذشته افزایش داشته است و انتظار می‌رود که محصولات آن نیز نسبت به سال‌های گذشته بیش‌تر شود. به گفته‌‌ی بریالی همدرد، آمر خدمات زراعتی این ریاست، می‌گوید: «محصولات پنبه در لغمان معمولاً تا پانزدهم میزان برداشت می‌شود. پیش‌بینی می‌شود و امیدواریم که امسال ۱۲۰۰ تُن پنبه برداشت کنیم.»

گفتنی است که در سال روان، افزون بر حاصلات پنبه، بادام‌زمینی و جواری نیز در لغمان حاصلات خوبی داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: