مسئولان محلی هلمند، می‌گویند که در سال روان زمین‌های زیر کاشت پنبه، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. محمدنسیم مسلم، مدیر ترویج ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هلمند، به سلام‌وطندار می‌گوید که امسال در بیش از ۱۵ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در این ولایت پنبه کاشته شده است.

به گفته‌ی او، سال گذشته نیز، ۱۳ هزار و ۱۷۴ هکتار زمین زیر کاشت پنبه قرار داشت که ۵۰ هزار و ۶۱.۲ تن پنبه از آن به دست آمد. با این حال، او می‌افزاید که امسال به دلیل باران‌های نابه‌هنگام، خشک‌سالی و بیماری‌های گیاهی، فرآورده‌های به‌دست‌آمده کاهش یافته است.

آقای مسلم، می‌گوید: «امسال ۱۵ هزار و ۳۷۰ هکتار زمین زیر کشت پنبه قرار داشت که در مقایسه با سال گذشته افزایش داشت. اما به دلیل بیماری‌های گیاهی و خشک‌سالی، حاصلات پنبه امسال کم است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، کشاورزان هلمندی دلیل افزایش کاشت پنبه را اعمال ممنوعیت کشت مواد مخدر از سوی امارت اسلامی می‌دانند. آنان می‌گویند با این که اکنون بها و بازار فروش پنبه خوب است؛ اما بالابودن بهای مواد مورد نیاز کشاورزی، خشک‌سالی و برخی از آفت‌های گیاهی، سبب شده که آن‌ها نتوانند هزینه‌هایی را که مصرف کرده اند، به دست بیاورند.

محمدحسین، باشنده‌ی شهر لشکرگاه، می‌گوید‌: «پنبه امسال در مقایسه با سال گذشته بیش‌تر کشت شده و قیمت آن نیز خوب است. اما با آن هم کشاورزان نمی‌توانند هزینه‌های خود را پوره کنند؛ زیرا خشک‌سالی، مواد کیمیاوی و بالابودن بهای تیل و بیماری‌ها، هزینه‌ها را بالا برده است.»

الله‌داد، دیگر باشنده‌ی شهر لشکرگاه، نیز می‌گوید‌: «امسال کوکنار وجود ندارد، به همین دلیل کشت پنبه افزایش یافته؛ اما با آن هم بازار و قیمت پنبه خوب است. با آن هم احتمال دارد کشاورزان نتوانند مصارف خود را پوره کنند؛ زیرا حاصلات پنبه امسال کاهش یافته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، غلام‌یحیا پشتون، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هلمند، می‌گوید که به شمول کارخانه‌ی بُست، ۳۵ کارخانه‌ی پروسس پنبه در این ولایت فعالیت دارد.

او، می‌‌افزاید که اگر این کارخانه‌ها فرآورده‌های پنبه‌ی امسال را پروسس کنند، احتمال دارد روغن مورد نیاز برای سه ولایت، کنجاره‌ برای هشت ولایت و صابون مورد نیاز ۱۰ ولایت را فراهم کند.

کشاورزان در هلمند، در حالی از سیلاب‌ها و باران‌های نابه‌هنگام شکایت دارند که بسیاری از کشاورزان در ولایت‌های دیگر نیز، به دلیل باران‌ها و سیلاب‌های اخیر، زیان‌مند شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: