Asset 1SWN

کارخانۀ سپین‌زر کندز با ظرفیت تولید ۱۰ تُن روغن در یک‌ شبانه‌روز دوباره فعال شد

Untitled-8

وزارت صنعت و تجارت اعلام کرده که کارخانۀ تولیدی سپین‌زر کندز پس از ۲۵ سال دوباره به فعالیت آغاز کرده است.

وزارت صنعت و تجارت در اعلامیه‌یی گفته که کارخانۀ تولیدی سپین‌زر کندز با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ هزار دالر فعالیتش را دوباره آغاز کرده است. طبق اعلامیه، کارخانۀ سپین‌زر کندز ظرفیت تولید ۱۰ تُن روغن را در یک شبانه‌روز دارد. این کارخانه در کنار تولید روغن زغر، کنجد، پنبه‌دانه/کنجاره و صابون هم تولید می‌کند.

در اعلامیه آمده است که کارخانۀ سپین‌زر افزون بر این‌که احتیاج‌های باشنده‌گان کندز را از این ناحیه رفع می‌کند، محصولات تولیدی خود را به ولایت‌های هم‌جوار و نزدیک نیز عرضه خواهد کرد.

وزارت مالیه در ماه حوت سال گذشته اعلام کرده بود که برای از سرگیری فعالیت شرکت دولتی سپین‌زر کندز، پنج دستگاه تولید روغن نباتی از اوزبیکستان خریداری می‌شود. هرچند در آن‌زمان، مدت انتقال و نصب این ماشین‌ها، دو تا سه ماه اعلام شده بود، اما پس از گذشت حدود ۱۰ ماه در ۲۲ قوس ام‌سال این ماشین‌ها به کندز رسید.

شرکت سپین‌زر کندز در سال‌ ۱۳۱۴ به‌نام «شرکت شمالی» ایجاد و سپس در سال ۱۳۳۹ به‌نام سپین‌زر مسما شد. تولیدات عمدۀ این شرکت، روغن و صابون بود؛ اما به دلیل جنگ‌های داخلی، تمامی بخش‌های آن غیرفعال و کارمندان آن نیز بی‌کار شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام