شماری از کشاورزان پنبه در نیمروز به سلام‌وطندار می‌گویند که آنان ام‌سال به‌دلیل خشک‌سالی،‌ ساخت سد کمال‌‌خان و بی‌توجهی مسئولان محلی این ولایت نتوانستند از زمین‌های کشاورزی‌شان حاصلات خوبی به‌دست آورند.

آنان می‌افزایند، تمام زمین‌هایی که پنبه کشت کرده‌، هیچ حاصلی از آن نگرفته و میلیون‌ها افغانی زیان کرده‌اند. این کشاورزان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که در بخش کشاورزی در این ولایت توجه کنند.

عبدالعزیز شمس، کشاورز در نیمروز می‌گوید: «سال‌های گذشته ما پنبه کشت می‌کردیم و حاصلات خوبی از آن‌ برداشت می‌کردیم، ما امید داشتیم که با ساخت سد کمال‌خان کشاورزی در ولایت نیمروز رونق پیدا بکند؛ به‌خصوص کشت پنبه. اما متأسفانه ام‌سال به نبود آب، پنبه کشت نتوانستم و حتی دیگر حاصلات هم در ولایت نیمروز نیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مراد مرادی، کشاورز دیگر در نیمروز هم می‌گوید: «به ما آب نرسید و نتوانستیم ام‌سال پنبه کشت کنیم و ما از مسئولان امارت اسلامی خواهش‌مندیم که به دهاقین توجه بکنند؛ به‌خاطری که کشت و کشاورزی بالای اقتصاد یک کشور خیلی تأثیر دارد.»

در همین حال، سیداحمد، از فروشند‌ه‌گان پنبه در نیمروز نیز می‌گوید که در گذشته پنبۀ وطنی در این ولایت رونق خوبی داشت، اما بیش از یک سال می‌شود که این صنعت از خرید و فروش افتاده است.

او می‌گوید: «پنبه یک تجارت پیشینه در ولایت نیمروز دارد. اکثریت ما در نیمروز از پنبۀ مصنوعی استفاده می‌کنیم چرا که پنبۀ وطنی در این‌جا استفادۀ کم دارد و کاربردی ندارد. ام‌سال نسبت به سال‌های گذشته باران کم‌تری باریده و پنبه هم حاصلات نداشته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان ریاست زراعت و مالداری نیمروز تأیید می‌کنند که ام‌سال به‌دلیل خشک‌سالی کشاورزان نتوانسته‌اند از زمین‌های‌شان حاصل خوبی بگیرند و زیان بسیاری کرده‌اند.

مسئولان محلی نیمروز می‌گویند که‌ بیش‌تر باشنده‌گان این ولایت زراعت‌پیشه‌اند و آنان تلاش کردند تا ام‌سال چندین برنامۀ نمایشی را برای پنبه‌کاران این ولایت راه‌اندازی کنند،‌ اما به‌دلیل نبود آب نتوانستند میزان حاصلات کشاورزی را بالا ببرند. آنان تأکید می‌کنند که در تلاش رسیده‌گی به مشکلات کشاورزان به‌ویژه کسانی که پنبه می‌کارند، هستند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: