در پی درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در دولت پیشین، بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها‌ی خصوصی در کشور به‌ویژه در کندز زیان‌مند و فعالیت‌های‌شان متوقف شده بود. یکی از این کارخانه‌ها که از تأسیس آن ۱۱ سال می‌گذرد و در جریان جنگ‌ها در کندز فعالیت آن متوقف شده بود، کارخانۀ تولید و پروسس پنبه است. کارخانۀ تولید و پروسس پنبه در کندز اکنون پس از گذشت چندین ماه دوباره فعال شده است و روزانه ۵۰ تُن پنبه تولید و پروسس می‌کند.

شماری از کشاورزان در کندز که حاصلات پنبۀشان را به‌خاطر پروسس از ولسوالی چهاردرۀ این ولایت به این کارخانه آورده‌اند، می‌گویند که ام‌سال حاصلات پنبه قناعت‌بخش بوده و نیز بازار این محصول کشاورزی به مراتب بیش‌تر از سال گذشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پاینده‌‌محمد، رئیس شرکت تولیدی، صنعتی و روغن‌کشی صفا در کندز می‌گوید که هم‌اکنون ۱۵۰ کارگر در این شرکت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم سرگرم کار اند. به گفتۀ او، آنان پنبۀ ولایت کندز را پس از بسته‌بندی به چندین کشور آسیایی نیز صادر می‌کنند.

در همین حال، ضیاءالحق ضیایی، یک تن از بازرگانان در کندز می‌گوید که بسته‌ماندن دوام‌دار بانک‌ها کارهای بازرگانی در این ولایت را توقف داده و با آغاز فعالیت دوبارۀ بانک‌ها، فعالیت بیش‌تر شرکت‌ها دوباره آغاز می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، محمدامان حسن، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری طالبان در کندز می‌گوید که آنان از بخش خصوصی و بازرگانان می‌خواهند دوباره فعالیت‌های بازرگانی‌شان را از سر گیرند و هیچ‌گونه نگرانی از مصونیت مالی و جانی‌شان نداشته باشند.

از سویی هم، کشاورزان در کندز می‌گویند که ام‌سال بیش از ۲۵ هزار هکتار زمین را در این ولایت پنبه کشت کرده‌ بودند و از هر جریب آن از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سیر پنبه حاصل به‌دست آورده‌اند که در چند سال پسین این حاصلات بی‌پیشینه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: