بندر تجارتی شیرخان در مرز تاجیکستان پس از سقوط به‌دست طالبان از فعالیت بازمانده بود، اما اکنون فعالیت‌های تجاری در این بندر از سر گرفته شده است.

تاجرانی که از این بندر کالا وارد و صادر می‌کنند، می‌گویند، امنیت در این بندر تأمین است و فساد و کارشکنی نیز به‌گونۀ کامل نابود شده است.

آنان می‌گویند، روند صادرات و واردات کالا به‌گونۀ عادی جریان دارد، اما مسدود بودن بانک‌ها در مسیر دادوستد آنان مانع ایجاد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ تاجران، در حکومت پیشین روند ترخیص کالا از گمرک این بندر چندین ساعت طول می‌کشید، اما اکنون این روند ظرف ۱۰ تا ۲۰ دقیقه تکمیل می‌شود.

در همین حال، مسعود وحدت، آمر بخش صادرات و واردات بندر شیرخان می‌گوید، جلو فساد در این بندر گرفته شده و تاجران اکنون به آیندۀ فعالیت‌های‌شان خوشبین هستند.

به گفتۀ او، سهولت‌‎ها برای تاجران بیشتر شده و موانعی که پیش از این بر سر راه فعالیت تاجران قرار داشت، اکنون برداشته شده است.

از سوی دیگر، مولوی صبغت‌الله، رئیس گمرک طالبان در بندر شیرخان کندز می‌گوید که آنان تلاش دارند تسهیلات لازم را در عرصه‌های مختلف برای تاجران فراهم کنند تا آنان اموال وکالاهای تجارتی‌شان را به موقع وارد و صادر کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ او، ترازوی تناژ بلند این بندر دوباره فعال شده و مشکل بانک‌ها در این بندر نیز به زودی حل خواهد شد.

گفتنی‌ست، بندر شیرخان کندز در مرز تاجیکستان قرار دارد که با پل ۱۲۰ متری زیر نام «پل دوستی» به این کشور وصل شده است و تاجران اموال تجارتی‌شان را از همین مسیر به کشورهای آسیای میانه منتقل می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: