شماری از باشندگان کابل، با گلایه از بهای بلند اینترنت و کیفیت پایین خدمات مخابراتی، می‌گویند که اینترنت در افغانستان نسبت به کشورهای دیگر، دو برابر به فروش می‌رسد. مجتبا، دانش‌جوی دانش‌کده‌ی مهندسی در دانش‌گاه پولی‌تخنیک کابل، می‌گوید که او و هم‌صنفانش در این دانش‌گاه، بیش‌تر وقت‌ها برای فراگیری درس‌های شان از اینترنت استفاده می‌کنند؛ اما به دلیل بهای بلند اینترنت، به آن دست‌رسی ندارند و با مشکلات روبه‌رو اند. او می‌افزاید: «من دانش‌جوی دانش‌گاه هستم و در صنف ما بیش‌تر دانش‌جویان به دلیل بهای بلند اینترنت، نمی‌توانند برای فراگیری بیش‌تر درس‌های شان از اینترنت استفاده کنند.»

همین گونه، محمدرستم، یکی از کارمندان شرکت سیاحتی «کاکر سعادت»، با گلایه از بهای بلند اینترنت و کیفیت پایین آن، می‌گوید که اگر این وضعیت ادامه یابد، آنان با مشکلات بیش‌تری روبه‌رو می‌شوند. او می‌افزاید: «نظرم در باره‌ی اینترنت افغانستان این است که نرخش نسبت به کشورهای دیگر بلند است و کیفیت اینترنت گاهی ما را با مشکل روبه‌رو می‌کند؛ چون کار ما کار اینترنت است و هر لحظه سایت شرکت‌ها را به خاطر ویزا جست‌وجو می‌کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان در اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا)، می‌گویند که برای شرکت‌های مخابراتی، نرخ‌نامه تعیین شده است. جلال‌الدین شمس، سخن‌گوی این اداره، می‌گوید که اکنون یک «جی‌بی» اینترنت، به ۱۱۰ افغانی به فروش می‌رسد. او می‌افزاید: «بعد از شکایت شهروندان در باره‌ی قیمت‌های اینترنت، برای نخستین بار برای شرکت‌های مخابراتی نرخ‌نامه تعیین شده است و پیش از این، یک جی‌بی اینترنت ۲۵۰ تا بیش از ۳۰۰ افغانی به فروش می‌رسید و اکنون به ۱۱۰ افغانی به فروش می‌رسد.»

مسئولان در اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی، می‌افزایند که اکنون از میان ۳۰ میلیون مشتری شبکه‌های مخابراتی، ۱۲ میلیون شهروند افغانستان به اینترنت  دست‌رسی دارند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از کارشناسان تنظیم خدمات مخابراتی، می‌گویند که اگر امارت اسلامی بیش‌تر از شبکه‌های مخابراتی نظارت کند، بهای اینترنت  در کشور کاهش می‌یابد و کیفیت آن نیز بهتر خواهد شد. سیف‌الله طیب، کارشناس تنظیم خدمات مخابراتی، می‌گوید: «اگر امارت اسلامی بخواهد که تمام منابع اینترنتی را خودش تأمین کند، می‌تواند در کاهش قیمت‌ها و کیفیت اینترنت مؤثر تمام شود.»

گفتنی است که پیش از این در افغانستان، برای عرضه‌ی خدمات اینترنتی، بیش از هفت هزار آنتن مخابراتی وجود داشت که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، برای دست‌رسی شهروندان به خدمات مخابراتی در مناطق دوردست، ۴۵۰ آنتن مخابراتی دیگر نیز نصب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: