جان ساپکو، رئیس اداره‌ی بازرس ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، به تازگی گفته است که اکنون به دلیل نبود پلیس مسلکی در افغانستان، با زنان در این کشور بدرفتاری می‌شود.

جان ساپکو که در نشستی در ایتالیا سخن‌رانی داشته و متن آن در تویتر پخش شده، نیروهای امارت اسلامی را به برخورد نادرست با زنان و دختران در جاده‌ها متهم کرده و گفته که برخورد بیش‌تر این نیروها، خودسرانه است.

در همین حال، شماری از شهروندان کشور نیز با شکایت از برخورد نادرست نیروهای امارت اسلامی در مسیر شاه‌راه‌ها و در پاس‌گاه‌های بازرسی دروازه‌های ورودی-خروجی شهر، به سلام‌وطندار می‌گویند که آن‌ها به گونه‌ی غیرمسلکی با شهروندان برخورد می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

لیاقت، باشنده‌ی کابل، می‌گوید‌: «از لحاظ امنیتی برخورد مجاهدین آنان با مردم درست نیست. به مردم مزاحمت می‌کنند که سبب ناراحتی آن‌ها می‌شود و این امر باعث فاصله با مردم می‌شود. باید به آن‌ها به گونه‌ی درست آموزش داده شود.»

بشیراحمد، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید: «در هنگام بازرسی، با مردم رفتار درست نمی‌کنند. بسیاری وقت‌ها می‌بینیم که به دلیل یک سوء‌تفاهم، آن‌ها مردم را کشته اند. از حکومت می‌خواهیم که به این مسئله توجه کند و افراد مسلکی را به جای آن‌ها بگمارد.»

همین گونه، ذبیح‌الله، باشنده‌ی ننگرهار، شکایت‌کنان می‌گوید که بیش‌تر نیروهای امارت اسلامی با لباس شخصی در شهرها رفت‌وآمد دارند؛ چیزی که تشخیص نیروهای امنیتی موظف و افراد مسلح غیرمسئول را به مردم دشوار کرده است.

او می‌افزاید: «میان دزدان و نیروهای امارت اسلامی تفاوت نمی‌شود. هر کسی ریش گذاشته، کلاه بر سر کرده و تفنگ به دوش انداخته است. کسی نمی‌داند که این نیروهای امارت است یا کسانی دیگر.»

با این حال، مسئولان وزارت امور داخله، می‌گویند که به همه نیروهای شان آموزش مسلکی داده شده است و مردم از رفتار آن‌ها راضی اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که به همه نیروهای مربوط به وزارت داخله مسئولیت سپرده شده است که از گشت‌وگذار افراد مسلح غیرمسئول در شهرها پیش‌گیری کرده و سلاح‌های آن‌ها را جمع‌آوری کنند.

او می‌افزاید: «پلیس روزبه‌روز در حال تقویت‌شدن است و هیچ شکایتی از آن‌ها وجود ندارد. رهبری وزارت به تمام پلیس‌ها هدایت داده است تا جلو افرادی را بگیرند که مسلح در شهرها می‌گردند و هم‌چنان سلاح‌های آن‌ها را جمع‌آوری کنند.»

لازم به یاد‌آوری است که امارت اسلامی روند توزیع یونیفورم‌های مخصوص به نیروهای خود در شهر کابل و شماری از شاه‌راه‌ها را آغاز کرده است که به گفته‌ی مسئولان، همه نیروهای امنیتی حکومت، به زودی یونیفورم یک‌دست خواهند داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: