سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخلۀ امارت اسلامی، خطاب به شهروندان کشور که پس از سقوط دولت پیشین، افغانستان را ترک کرده‌اند، خواسته است که به کشور بازگردند و تهدیدی به آنان وجود ندارد.

او امروز در مراسمی به‌مناسبت فراغت سیزدهمین دور آکادمی پولیس در کابل، که برای نخستین بار در برابر رسانه‌ها ظاهر شد، به تازه‌فارغان این آکادمی تأکید کرده است که براساس فرمان عفو عمومی، باید با شهروندان رفتار مسلکی و خوب داشته باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او گفته است کسانی‌که بیرون از افغانستان رفته‌اند، باید بالای کارمندان دولت پیشین که فعلاً در حکومت کار می‌کنند، اعتماد کنند و دوباره به کشور بازگردند.

او هم‌چنان به جهان اطمینان داده است که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری وجود ندارد. حقانی گفته که پس از بیست سال اشغال، امنیت سراسری و صلح در افغانستان به‌وجود آمده است.

حقانی افزوده است: «دنیا باید قضاوت کند، بسیاری از سفارت‌خانه‌ها در افغانستان باز است، آیا در برابر آن‌ها کدام برخورد نادرست صورت گرفته است؟ چرا جهان از افغانستان انتقاد می‌کند که در این‌جا حقوق بشر نقض می‌شود؟»

سرپرست وزارت داخله هم‌چنان پس از پخش شکایت‌ها از بدرفتاری نیروهای امارت اسلامی در جریان بازرسی خانه‌به‌خانه، به آنان گفته است که در جریان این روند مردم نباید اذیت شوند.

او افزوده است که در صورت بروز هر نوع مشکل از بزرگان، وکلای گذر و عالمان مناطق مورد بازرسی، کمک گرفته شود و این روند در هماهنگی با آنان انجام شود.

حقانی در سخن‌رانی‌اش در این مراسم تأکید کرده است شماری از زنانی که از آکادمی پولیس فارغ شده‌اند، نیز شامل وظیفه خواهند شد.

در همین حال، عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرا، که در این مراسم سخن‌رانی می‌کرد نیز از کسانی که کشور را ترک کرده‌اند، خواسته است که بازگردند. او تأکید کرده است کسانی که مشکل و دعوی حقوقی دارند، می‌توانند به محاکم بروند.

معاون دوم رئیس‌الوزرا هم‌چنان در مراسم سیزدهمین دور آکادمی پولیس گفته است که پولیسی با معیار بین‌المللی به جامعه تقدیم می‌کنند. او افزوده است که پس از این تمامی مصارف پولیس کشور از بودجۀ ملی تأمین خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، هزاران شهروند افغانستان به بیرون از کشور رفته‌اند و این روند هنوز ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: